Denník N

Ako šiel Tom Hanks príkladom a pomohol k pasívnej imunizácii. Päť rýchlych správ o koronavíruse

Herec Tom Hanks. Foto – TASR/AP
Herec Tom Hanks. Foto – TASR/AP

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Každým dňom pribúdajú stovky nových vedeckých článkov na tému koronavírusu SARS-CoV-2 a s ním súvisiacej choroby COVID-19.

Absolútna väčšina z nich však neprejde kontrolou kvality – takzvaným procesom peer-review, čo znamená, že články neboli posúdené nezávislými odborníkmi, ale iba editormi časopisov. Môže sa preto stať, že nie všetky informácie, ktoré sú denne publikované, sú skutočne spoľahlivé.

V tej záplave noviniek sa však dajú nájsť aj také, čo vykazujú vyššiu mieru spoľahlivosti, lebo pochádzajú z renomovaných vedeckých inštitúcií a boli publikované v kvalitných vedeckých časopisoch.

Tu je prehľad piatich správ z tohto týždňa, ktoré považujeme za dôležité a zároveň spoľahlivé:

1. Najskôr plazma, až potom vakcína

Tom Hanks daroval po zotavení sa z koronavírusu svoju krvnú plazmu na vedecké účely. Je to záslužný čin, lebo plazma vyliečených pacientov je schopná zachrániť život tým, ktorí s ochorením ešte bojujú.

Čínski lekári vo svojom článku v časopise International Journal of Antimicrobial Agents opísali, ako podaním krvnej plazmy rýchlo vyliečili pacienta vo veľmi vážnom stave akútneho respiračného zlyhania. Podobné štúdie sa rozbehli aj v KanadeNew Yorku.

Ako je to možné? Plazma je tekutá časť krvi, to znamená, že v nej síce nie sú imunitné bunky, ale zato obsahuje rozpustné zložky imunitného systému – napríklad imunoglobulíny, teda protilátky, ktoré sú schopné vírus zneškodniť.

Účinná vakcína proti koronavírusu by mala zaktivizovať naše imunitné bunky, aby samy proti nemu vytvorili protilátky – išlo by o takzvanú aktívnu imunizáciu.

Aj keď vývin vakcíny napreduje nevídaným tempom, firma Moderna napríklad s testovaním svojej vakcíny založenej na RNA už pokročila do druhej fázy, účinná očkovacia látka, ktorá by nás chránila pred koronavírusom, je ešte ďaleko.

A to je práve tá chvíľa, keď by mohla pomôcť pasívna imunizácia – teda podanie už vytvorenej účinnej protilátky. Tak sa napríklad chránime proti besnote či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie