Denník N

Koronavírus a žaloby na štát, vládu, políciu a bohvie koho 

Vláda Igora Matoviča mohla byť sledovaná. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vláda Igora Matoviča mohla byť sledovaná. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nežalujme, požadujme len odškodnenie, prijmime, že v bitke s neznámym minivrahom padajú aj údery pod pás.

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu

Postupy, rozhodnutia a opatrenia spojené s pandémiou COVID-19 boli prijímané od jej prepuknutia na dennej báze. Ich početnosť by ohúrila všetkých. Rovnako ich občasná bizarnosť alebo uponáhľanosť. Podaktoré nariadenia a legislatívne akty sa dostali na hranu ústavnosti s preveľkou náchylnosťou prepadnúť do čiernej diery rozporov s ústavou. Ba nájdeme aj také (napríklad štátna karanténa vlastných občanov), ktoré ako európska rarita boli a sú porušením zákonov a základných práv.

Nečudujem sa preto masívnej kritike, najmä politických aktérov boja proti mikroskopickej paskude. Napokon, kto iný je zodpovedný, ak nie vláda, parlament a ostatné orgány verejnej moci, ktoré sú povinné vykonávať prijaté pokyny, rozkazy, nariadenia a pravidlá.

Nikto však nepoprie, že napádanie niektorých postupov a krokov vlády, krízového štábu a ostatných činiteľov nezriedka viedlo k okamžitej náprave, redukcii prísnosti alebo aj k neprijatiu konkrétnych, bárskedy nezmyselných obmedzení. Výkonná moc zjavne mala (a stále má) schopnosť nielen počúvať, ale aj poslúchať odborníkov, bez ohľadu na to, či išlo o epidemiológov, virológov, ekonómov, lekárov alebo právnikov.

Ideme sa súdiť?!

Zrazu sa množia nielen kritiky, odpor a protitlak verejnosti, profesionálov a politikov, ale aj hrozby. Budeme sa proti zákazom, príkazom, obmedzeniam a spútavaniu brániť. Na Ústavnom súde, súdoch, v inštitúciách ochrany základných práv. Nedáme sa. Zažalujeme, uplatníme, požiadame o nápravu.

Netajím. V základnom zákone máme právo na súdnu a inú právnu ochranu. Každý má také právo. Občan, neobčan, právnická osoba. Poruší sa právo, oprávnený záujem, tak sa môžem brániť, obhajovať, uplatňovať svoje nároky.

Vyzerá to, najmä pre advokátov, nádejne. Za necelé tri mesiace, počítajúc od vyhlásenia výsledku volieb, sa nahromadilo toľko skrivodlivostí a neprávosti pri ruvačke s koronavírusom, že žaloby na nich by pokojne mohli zahltiť a priam zadusiť naše už aj tak preťažené súdy.

Nájsť nezákonné až neústavné postupy a rozhodnutia, ktoré boli na dennom poriadku pri eliminovaní vírusu, by nedalo žiadnu námahu. Ani napísanie razantných podaní, žalôb a sťažností. Opierajúcich sa o spektrum porušovaných práv a oprávnených záujmov. Chránených ústavou, medzinárodnými zmluvami, zákonmi Slovenskej republiky.

Som proti

Zásadne som proti takým úvahám a možno aj reálne pripravovaným atakom proti tým, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie