Denník N

Fico pre Martin ďalej napáda Procházku: To máme vytiahnuť aj fotky?

Premiér Fico sa zameral na Procházku. Foto - TASR
Premiér Fico sa zameral na Procházku. Foto – TASR

Aktualizované o stanovisko Siete 11:00 – Premiér už druhý deň po sebe útočí na Rada Procházku pre údajné kontakty s veriteľom mesta Martin. Označuje ho za osobného priateľa advokáta Petra Kubíka, ktorému bol líder Siete pred dvadsiatimi rokmi na svadbe.

Neubehlo ani 24 hodín a predseda vlády Robert Fico (Smer) zvolal už druhú tlačovku k problémom mesta Martin. Jeho primátor a podpredseda Siete Andrej Hrnčiar premiéra žiada, aby vláda samospráve pomohla s osemmiliónovou pohľadávkou, ktorú žiada zaplatiť advokát Peter Kubík.

Fico dnes ráno opakoval svoje konštrukcie zo včera. Procházku označil za Kubíkovho blízkeho priateľa, lebo mu bol svedkom na svadbe. „Som rád, že pán Procházka potvrdil, že je to pravda,“ povedal.

Procházkovu vetu, že to bolo pred dvadsiatimi rokmi a s Kubíkom odvtedy v kontakte nie je, na brífingu ignoroval.

Keď svedčil, nech presvedčí

Premiér tvrdí, že za týchto okolností vláda Martinu nepomôže, lebo Sieť s ňou hrá akúsi hru.

„Ak teda pán Hrnčiar hovorí, že táto pohľadávka voči Martinu je amorálna, a ak takýto názor má aj pán Procházka a osobný priateľ držiteľa pohľadávky, najjednoduchšie riešenie je, aby Procházka Kubíka presvedčil, aby túto amorálnu pohľadávku neuplatňoval,“ tvrdí Fico.

„Nech si zavolá pána Kubíka, keď mu mohol dosvedčiť taký vážny akt, ako je svadba, tak ho môže presvedčiť, aby neuplatňoval túto pohľadávku.“

Kaliňáka do toho neťahajte

Otázky novinárov, či by Kubíka nemal presviedčať aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý bol Kubíkovým spolužiakom, premiér odbil. „My tu predsa hovoríme o svadbe, pán Kaliňák mu nebol svedkom, na svadbu chodia len blízki priatelia,“ reagoval. „To teraz máme vytiahnuť aj nejaké fotografie?“ spýtal sa novinárov.

Premiér celý problém považuje za obchodný spor, za ktorý nesie politickú zodpovednosť Sieť. „Nech si to Sieťari, či ako sa volajú, vyriešia a neotravujú tým vládu,“ povedal.

Mesto Martin prehralo súdny spor o 8,3 milióna eur a ešte nedávno bolo len krok od exekúcie. Primátor Hrnčiar v tom čase požiadal Fica o stretnutie. Uvažoval o pomoci v prechodnom období, prípadne návratnej pôžičke, aby zabránil kolapsu samosprávy. Vlastníkom pohľadávky bol vtedy podnikateľ Gargulák, ktorý verejne vyhlásil, že ju už len spravuje, pretože ju predal cyperskej firme. Kubík sa k pohľadávke dostal až neskôr.

Procházka: S Kubíkom som bol na jar

Líder Siete dnes dopoludnia povedal, že s Kubíkom bol v kontakte na začiatku 90. rokov, no po dlhšom čase sa s ním stretol aj túto jar. Bolo to v hoteli Falkensteiner v Bratislave a rozprávali sa údajne o deťoch. Odkedy vie, že Kubík vlastní pohľadávku, sa mu vraj vyhýba.

„Fico sa pýta, akú hru hráme. Tá hra sa volá ani euro schránkovým firmám a ich bielym koňom, ani kvapka turčianskej vody exekútorom.“

Procházka povedal, že k Ficovi stratil osobný rešpekt. „Aj pred prezidentskými voľbami sa pokúsil o takúto špinavú kampaň, keď proti súčasnému prezidentovi použil svedka z jeho svadby Igora Brossmanna. Tie voľby prehral.“

Podpredseda Siete Andrej Hrnčiar tak ako včera povedal, že Kubíkovu pohľadávku považuje za fiktívnu, preto ju odmieta zaplatiť. Premiér podľa neho klamal, keď povedal, že chce, aby vláda osemmiliónovú pohľadávku zaplatila. Od Fica chcel len zmenu exekučného poriadku, aby tak ako nemocnice mohli byť pred exekúciami chránené aj samosprávy.

Procházkov otvorený list Kubíkovi

„Vážený pán doktor Kubík, milý Peter,

rád som Ťa pred tými niekoľkými mesiacmi po dlhom čase zase videl. Prepáč, že odkedy viem, že si majiteľom pohľadávky voči mestu Martin, neodpisujem Ti ani na esemesky a už vôbec netúžim po osobnom stretnutí, ale asi chápeš, že za týchto okolností nemáme moc o čom.

Premiér hovorí, že sa o ľudí Turca začne zaujímať až po tom, ako Ťa požiadam o to, aby si sa svojej pohľadávky vzdal. Je to veselý nápad, ale prečo ho nevyskúšať.

Takže Peter, prosím Ťa, zbav sa tej pohľadávky, Hrnčiar, aj s mojou osobnou podporou, nikdy nepristúpi na to, aby si z nej videl čo len jediné euro. Sám najlepšie vieš, prečo si ju kúpil, ale ak Ti smiem poradiť, nepočítaj s tým, že na tom zarobíš. Cez Hrnčiara neprešli doteraz, neprejdeš ani Ty.

Ahoj,

Rado“

Slovensko

Teraz najčítanejšie