Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Španieli zistili, koľko ľudí prekonalo koronavírus. Ku kolektívnej imunite majú stále ďaleko

Regionálne rozdiely v počte ľudí s protilátkami podľa štúdie v Španielsku. Foto - Twitter ministerstva zdravotníctva
Regionálne rozdiely v počte ľudí s protilátkami podľa štúdie v Španielsku. Foto – Twitter ministerstva zdravotníctva

Nové informácie z Číny a zo Španielska sú dôležité pre boj s koronavírusom vo zvyšku sveta. Vírus definitívne nezmizol ani z Wu-chanu, mesta, ktoré malo tie najprísnejšie opatrenia, Čína tam preto chce spustiť masové testovanie.

Vo Svetovom newsfiltri tentoraz píšeme aj o výsledkoch štúdie premorenosti v Španielsku a o zabití mladého Afroameričana, ktoré znepokojilo Spojené štáty.


Európa: Od kolektívnej imunity sme ďaleko

Aj jeden zo štátov, ktorý pandémia koronavírusu zasiahla najviac, má veľmi ďaleko od kolektívnej imunity. Naznačujú to predbežné výsledky štúdie o premorenosti zo Španielska.

Čo zistili: Španieli zisťovali, koľko ľudí má protilátky proti koronavírusu. Vybrali si vzorku takmer 70-tisíc obyvateľov, ktorých otestovali, a dozvedeli sa, že koronavírusom sa v Španielsku nakazilo približne päť percent ľudí.

Čísla z jednotlivých regiónov boli rôzne, čo dáva logiku vzhľadom na to, že aj počty potvrdených prípadov sú výrazne vyššie v niektorých oblastiach.

Najviac ľudí malo protilátky v centrálnom Španielsku. Na Kanárskych ostrovoch to boli menej ako dve percentá.

Štúdia ukázala dve veci. Prípadov nákazy koronavírusom je s veľkou pravdepodobnosťou viac ako evidovaných 230-tisíc. Ak by to bolo päť percent z celej španielskej populácie, celkový počet nakazených by bol vyšší ako 2,3 milióna.

Ani to však nestačí na to, aby obyvatelia Španielska mali kolektívnu imunitu, ktorá by mohla krajine uľahčiť návrat k normálnemu životu a zabrániť druhej vlne. Na to treba 60 až 70 percent ľudí s protilátkami.

Podobné čísla ukázala aj štúdia premorenosti vo Francúzsku. Tam vírus prekonalo 4,4 percenta ľudí z testovanej skupiny. V Česku, ktoré konalo rýchlo a epidémiu má pod kontrolou, to bolo menej ako 0,6 percenta.

Čo s letom: Odborníci tieto výsledky vykladajú tak, že vírus

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie