Denník N

Urobili už 110-tisíc testov, počet testovaných ľudí je však nižší a mnohí z nich si test zaplatili sami

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zisťovali sme, ako to vyzerá na Slovensku s testami, koľkých testuje štát, koľkých súkromné laboratóriá, prečo niektorých testujú viackrát aj aký je podiel samoplatcov.

Je to základná otázka pri riešení pandémie: o kom sú čísla, ktoré denne štát zverejňuje? Akí ľudia boli napríklad medzi 4876 testovanými v stredu 14. mája?

Pravidelne sú na štátnych stránkach zverejňované údaje o celkovom počte testovaných, o tom, koľkí mali pozitívny výsledok, koľko ľudí sa vyliečilo a koľko bolo obetí. Vyhľadať sa dá aj údaj, koľkí z pozitívnych boli v povinnej štátnej karanténe.

Ak však chcete zistiť, koľkí ľudia si sami zaplatili test, teda aký je podiel samoplatcov, to v zverejnených číslach nenájdete.

Denník N sa preto pýtal viacerých inštitúcií na štruktúru testovaných ľudí. Údaje o testovaných poskytuje od 22. apríla permanentný krízový štáb, na ktorý nás odkázal Úrad verejného zdravotníctva aj Národné centrum zdravotníckych informácií. Nápad, aby s médiami komunikoval permanentný štáb, prišiel z úradu vlády.

Údaje nám napokon poskytol člen štábu Robert Mistrík a obsahujú štatistiky do 6. mája.

Polovica v súkromných laboratóriách

Podľa týchto údajov urobili štátne laboratóriá od vypuknutia epidémie 54 108 testov. Ďalších 4850 zrealizovali štátne nemocnice. Zvyšok, teda asi 51-tisíc testov, pripadá na súkromné laboratóriá.

Hoci krízový štáb disponuje aj údajmi o dennej štruktúre testov, poskytol nám len číslo za celý čas, teda do 6. mája.

Táto štatistika hovorí len o takzvaných PCR testoch, nie sú v nej zarátané menej presné rýchlotesty, ktoré sa používajú napríklad pri plošnom testovaní domovov sociálnych služieb.

Súkromné laboratóriá, na ktoré pripadá takmer polovica všetkých testov, museli dobiehať náskok štátnych laboratórií. Mohli totiž začať s testovaním až neskôr, pretože ich z hry najprv vylúčil bývalý premiér Peter Pellegrini a až s príchodom Igora Matoviča do úradu sa mohli zapojiť do testovania, a to 27. marca.

Súkromné laboratóriá ponúkajú testovania aj ľuďom, ktorí sa pre to rozhodnú sami, bez odporúčania lekára. Testy si však musia zaplatiť, čo ich stojí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie