Denník N

Máme pred sebou skvelú minulosť (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Petková, Vašečka a Janček vyberajú udalosť, prešľap a báseň týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Krátkodobé rozhodnutia budú mať dlhodobé efekty. Preto by bolo vhodné uvažovať (a dnes sa už dá) o krízových riešeniach v kontexte strategických plánov. Každá kríza môže byť katastrofou, ale aj príležitosťou. Koronakríza má viacero možností reakcie, prvá pomoc, otváranie ekonomík a naštartovanie riešenia recesie je podmienené politickými, sociálno-ekonomickými aj kultúrnymi faktormi, pričom tie sú rozdielne. USA zaviedli univerzálny základný príjem vo veľkom rozsahu s cieľom podporiť kúpyschopnosť a zmierniť rastúcu nezamestnanosť. Nemecko diskutuje o podpore priemyslu s dôrazom na ekológiu, automatizáciu a robotizáciu. Viaceré krajiny uplatňujú kurzarbeit, v EÚ pokrýva 50 miliónov zamestnancov (u nás 10-tisíc) s rôznymi náhradami. Keďže väčšinu hospodárstva aj väčšinu zamestnanosti v EÚ tvorí odvetvie služieb (v priemere tri štvrtiny, u nás dve tretiny), využitie práce z domu, online komunikácie, vzdelávania či e-zdravia sa spolu so zmenami v priemysle premieta do programov reštrukturalizácie trhu práce. Portugalsko chystá „reindustrializáciu“ krajiny s podporou textilného, odevného, obuvníckeho, farmaceutického, strojárenského priemyslu a poľnohospodárstva pre členské krajiny EÚ s cieľom byť „tigrom Európy“. Slovensko má rovnaké ašpirácie. Len aby tie tigre neuverili ilúzii sily v klietke svojho izolacionizmu.

Podcenená udalosť

Rozprávať o tom, čo všetko nás táto pandémia stojí, je v istom zmysle nevhodné. Pandémia nastavuje zrkadlo našim prioritám i nášmu spotrebnému správaniu. A práve tento rozmer podceňujeme. Rovnako podceňujeme hlas vedcov v „normálnych časoch“ a voláme ich na pomoc, až keď je tu akútna hrozba. Vedci dávno upozorňovali, že nejaký typ pandémie či krízy príde a máme sa pripraviť. Rovnako ako už roky upozorňujú na nutnosť opatrení proti klimatickej kríze. Je najvyšší čas začať ich brať vážne. To, že v diskusiách tieto súvislosti chýbajú alebo sú len okrajové, je nezodpovedné. S nádejou čakáme na výsledky vedcov a objav vakcíny. Epidémie sprevádzajú naše dejiny a doteraz sa 100 vedcom podarilo zachrániť okolo 5 miliárd životov. Ako pripomína Steven Pinker, očkovanie vakcínou proti kiahňam, ktoré zlikvidovalo pandémiu, stálo 312 miliónov dolárov, teda toľko, koľko jedno krídlo bombardéra B-2. Našťastie, WHO ignorovala všetky kritiky o drahej vakcinácii. Keď v roku 1955 oznámili vedci objav vakcíny proti detskej obrne, život zastal: zvonili zvony, hučali komíny fabrík, ľudia vyšli do ulíc a oslavovali. Mnohé epidémie sú minulosťou, určite zvládneme aj túto. Verím, že s rovnakou radosťou.

Prešľap týždňa

Nevziať na vedomie správu ombudsmanky, ktorá sa striktne držala platnej legislatívy a rozhodnutí Ústavného súdu SR, je poľutovaniahodné, proti záujmom občanov aj proti verejnému záujmu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie