Denník N

Svet obišiel štrnásťkrát, odrodil deti Eskimákov. Slávny český cestovateľ Stingl s ŠtB vybabral svojsky

Stinglovi boli blízki Indiáni a najvzácnejší objav urobil na Kube, kde objavil pôvodné obyvateľstvo ostrova. Zdroj - Post Bellum
Stinglovi boli blízki Indiáni a najvzácnejší objav urobil na Kube, kde objavil pôvodné obyvateľstvo ostrova. Zdroj – Post Bellum

Nad všetky národy je ľudstvo, verím teda v ľudstvo, prevzal havajské príslovie Miloslav Stingl, ktorý zomrel tento týždeň.

Na Papue-Novej Guinei navštívil niektoré kmene ako vôbec prvý beloch. Medzi Eskimákmi zase pomáhal rodiť deti.

„Neviem, koľko som ich odrodil, ale viem, že som nebol ich otec,“ hovoril neskôr.

A na Kube zasa objavil pôvodné obyvateľstvo ostrova, o ktorom mnohí hovorili, že už neexistuje.

Miloslav Stingl bol jeden z najväčších, ak nie najväčší český a československý cestovateľ a etnograf. Uskutočnil štrnásť ciest okolo sveta. Navštívil 150 krajín a napísal o tom 43 kníh, ktoré vyšli po celom svete v náklade 17 miliónov kusov.

Nie Karel Čapek či Milan Kundera, ale Miloslav Stingl je najprekladanejším českým autorom v dejinách.

A to cestoval v čase, keď bol problém ísť aj do Juhoslávie k moru. Kým teraz rýchlo preletíte pol sveta, on sa napríklad z Austrálie do talianskeho Janova plavil loďou.

Keby žil v Amerike, už by o ňom určite nakrútili hraný film. V Česku o Stinglovi vyšla prvá, hoci hrubá kniha len pred pár rokmi.

„Jeho život a dielo patrí k najpozoruhodnejším príbehom dvadsiateho storočia,“ povedal pre Denník N autor jeho biografie Adam Chroust (viac v rozhovore na konci článku).

Mnohé Stinglove zážitky sa tam ani nezmestili. „Prežil som desaťtisíce najrôznejších príbehov, ktoré nosím v hlave, ale ešte som ich napríklad nikdy v živote nerozprával, pretože na ne nebola vhodná príležitosť,“ povedal Stingl v roku 2015 pre denik.cz.

Už ich ani nevypovie. Miloslav Stingl zomrel v pondelok vo veku 89 rokov. Iróniou osudu je, že práve v čase, keď sú v dôsledku koronavírusu zavreté hranice a Česi nesmú voľne odísť ani na susedné Slovensko.

Stingl okolo roku 2016. Zdroj – Post Bellum

Pražskú šunku si neotvorte

Miloslava Stingla najviac fascinovali domorodí Indiáni – či už v Amerike, v Tichomorí, alebo v Ázii.

V Papue-Novej Guinei stretol niektoré kmene ešte v časoch, keď tam existovali ľudožrúti. „Dnes síce hovoria rovnakým jazykom, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie