Denník N

Všetko, čo ste chceli vedieť o židoch: zoznam všetkých epizód Kóšer podcastu

Každú nedeľu Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom sprevádzajú poslucháčov židovským svetom v špeciálnom podcaste Denníka N.

Napriek našej historickej skúsenosti s holokaustom, počas ktorého bola väčšina slovenských židov vyvraždená, je antisemitizmus na Slovensku znovu na vzostupe, podobne ako je to na celom svete.

Do redakcie nám často chodia emaily, kde sa nadáva do „židovských fašistov“. Znovu sa šíria konšpirácie o židovskej svetovláde a za všetkým sa hľadá sprisahanie.

Za nenávisťou je často nevedomosť a nezáujem spoznať nepoznané. Najľahšie sa útočí na niekoho, koho sme nikdy nestretli a ani sa s ním nerozprávali. Rozhodli sme sa preto, že sa pokúsime zbúrať predsudky, mýty a konšpirácie, ktoré sa šíria o židoch, v špeciálnom podcaste.

Fotka Kóšer podcast.
Foto N – Mirek Tóda

Rozprávame sa v ňom otvorene, vážne aj veselo o židoch, judaizme, židovskej kultúre a tradícii.

Nazvali sme ho kóšer podcast a na pomoc sme si zavolali špeciálneho hosťa – liberálneho rabína Miša Kapustina, ktorý po ruskej okupácii Krymu emigroval na Slovensko, kde sa ho ujala bratislavská židovská obec.

Do relácie si voláme aj špeciálnych hostí a cestujeme po krajine za významnými židovskými miestami. Viac nájdete na stránke Kóšer podcastu na Facebooku.

Kóšer podcast: zoznam všetkých epizód

1. Kto sú židia?

V prvom diele nášho nového Kóšer podcastu o židovstve vám Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom odpovedia na otázku: Kto sú židia?

2. Kóšer podcast o židovskom Novom roku

3. Kóšer podcast: Prečo židia nepracujú v sobotu (sviatok šabat)

4. Kóšer podcast: 613 židovských prikázaní (čo všetko židia musia a nesmú robiť)

V novej epizóde Kóšer podcastu sa s rabínom Mišom Kapustinom porozprávame o 613 židovských prikázaniach.

5. Kóšer podcast: Slovenské židovské osobnosti

So šéfom bratislavskej židovskej obce Tomášom Sternom sa rozprávame o pohnutom detstve jeho otca, ktorý sa ako malý musel ukrývať pred nacistami, ale aj o jeho hobby, ktorému sa vášnivo venoval – o zbieraní príbehov významných slovenských židovských osobností.

6. Kóšer podcast: Láska, sex a judaizmus

Láska a sex sú veľkou témou v židovskom svete. Rieši sa v ňom napríklad aj to, ako často by mal mať finančne nezávislý muž sex so svojou manželkou. Novinár Mirek Tóda sa rozprával s rabínom Mišom Kapustinom.

7. Kóšer podcast: Prečo ľudia nenávidia Židov

Grigorij Mesežnikov rozpráva o svojom detstve v Sovietskom zväze aj o tom, prečo na kotlebovcoch nevidí nič dobré, a dokonca zahrá na gitalele.

8. Kóšer podcast: Život po smrti

Ako dlho trvá židovský smútok po strate najbližších? Prečo majú židia zakázanú kremáciu? Novinár Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom o tom, čo sa deje s dušou po smrti a kde končia zlí ľudia, keďže judaizmus nepozná peklo.

9. Kóšer podcast: Židovská hudba

S kapelou Preßburger Klezmer Band sa novinár Mirek Tóda rozpráva o tajomstve klezmeru a židovského „soundu“.

10. Kóšer podcast: Ako vychovávať deti

Čo je pri výchove v židovskej rodine najdôležitejšie? Novinár Mirek Tóda sa rozpráva o deťoch a ich rodičoch s rabínom Mišom Kapustinom a jeho manželkou Marinou.

11. Kóšer podcast: U Chatama Sofera

Špeciálnu epizódu o najslávnejšom slovenskom rabínovi sme nahrali priamo v pamätníku Chatama Sofera. Novinár Mirek Tóda sa pár metrov od jeho hrobky rozpráva so sprievodcom Ottom Macháčom o tom, prečo sem chodia židovskí pútnici z celého sveta, aj o dramatickom príbehu pamätníka.

12. Kóšer podcast: Židovské modlitby

Novinár Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom o tom, ako sa modlia židia a prečo sa budia a zaspávajú s modlitbou, ktorej sa hovorí Šma Jisrael.

13. Kóšer podcast: Kde sú dvaja židia, tam sú tri názory

O tom, že judaizmus je veľmi pluralitné náboženstvo, kde neexistuje centrálna autorita a existuje v ňom veľa prúdov, sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom. Rozoberú aj názorový súboj slávnych učencov Hilela a Šamaja.

14. Kóšer podcast: Chanukové vysielanie

Chanuka, židovský Sviatok svetiel, je o silnom príbehu – o takých sme sa rozprávali v Novej Cvernovke. Novinár Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom pripravili špeciálne živé nahrávanie podcastu o židovstve a zavolali si vzácneho hosťa – Lýdiu Piovarcsyovú zo slávnej rodiny Steinerovcov, ktorá založila známy bratislavský antikvariát a stala sa obeťou holokaustu.

15. Kóšer podcast: Príbehy zo Židovskej ulice (a jedna rozprávka)

Komunistický režim zrovnal so zemou takmer celú židovskú Bratislavu. Historička Viera Kamenická prežívala búranie krásnej synagógy na Rybnom námestí ako fotografka so slzami v očiach. O živote na Židovskej ulici aj o najvzácnejších kúskoch Múzea židovskej kultúry sa s ňou rozprával novinár Mirek Tóda.

16. Kóšer podcast: Židovskí proroci

Kto boli proroci a prečo sa už neobjavujú? Boli medzi nimi aj ženy? Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom aj o jeho najobľúbenejšej postave z prorockých čias a položí mu kozmickú otázku od poslucháča.

17. Kóšer podcast: Židovské Košice

Druhé najväčšie slovenské mesto malo mimoriadne pestrý židovský život, o čom svedčia aj dve krásne synagógy a unikátny židovský dvor s mikve i špeciálnou klubovňou. O živote v Košiciach pred holokaustom a po ňom sa Mirek Tóda rozprával s predstaviteľom miestnej náboženskej obce Ivanom Skljarszkym.

18. Kóšer podcast: Talmud

Okrem Tóry, židovskej biblie, je Talmud najdôležitejšou knihou judaizmu, ktorá v minulosti často končila na hraniciach. O tom, prečo je to tak a čo sa v ňom píše, sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom. Okrem iných sa v ňom nachádza aj táto múdrosť: charakter človeka spoznáme najlepšie pri pití, peňažných záležitostiach a hneve.

19. Kóšer podcast: Prezidentka Čaputová o slovách, čo pomáhajú zlu

V mimoriadnom podcaste, ktorý sme nahrali v nadmorskej výške 8-tisíc metrov, prezidentka Zuzana Čaputová hodnotí svoju prvú cestu do Izraela, kde si pripomenula 75. výročie oslobodenia Osvienčimu. Reportér Mirek Tóda sa s ňou rozprával aj o náraste xenofóbie a politikoch, ktorí znovu vnášajú hrubosť do verejného priestoru.

20. Kóšer podcast: Úžasný príbeh Imiho Lichtenfelda (krav maga)

Systém sebaobrany krav maga prevzali aj izraelské bezpečnostné zložky a dnes ho trénujú desaťtisíce ľudí na celom svete. O dobrodružnom živote jeho zakladateľa, Bratislavčana Imricha Lichtenfelda, sa rozpráva Mirek Tóda s Michalom Vaněkom z Múzea židovskej kultúry a zastaví sa aj na tréningu krav magy v Bratislave.

21. Kóšer podcast: Maimonides (v čo veria židia)

O jednom z najväčších stredovekých židovských učencov a veľkej postave sefardského sveta sa Mirek Tóda rozpráva s bratislavským rabínom Mišom Kapustinom. Vysvetlia jeho slávnych 13 článkov viery a v pravidelnej rubrike otázok od poslucháčov rozoberú, či prezidentka Zuzana Čaputová neurobila chybu, keď sa pri Múre nárekov pristavila prostovlasá.

22. Kóšer podcast: Keď majú stromy narodeniny a prvý moderný žid

V novej epizóde sa Mirek Tóda rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom o veselom židovskom sviatku Tu bi-švat, keď sa oslavuje nový rok stromov. Rozoberú tiež, prečo je filozof Moses Mendelssohn považovaný za prvého moderného žida.

23. Kóšer podcast: Prvý transport do Auschwitzu poslal Tisov režim (holokaust na Slovensku)

„Slovenská vláda sa vystatovala, že je voči židom tvrdšia ako nemecká,“ rozpráva Martin Korčok. Desaťtisíce svojich občanov poslala za hranice vlasti a nerátala s tým, že sa vrátia. So šéfom múzea holokaustu v Seredi sa Mirek Tóda rozpráva o slovenskej role v tragédii šoa. Tých, čo prežili, dodnes trápi úzkosť a nárast extrémizmu vnímajú veľmi citlivo. „Samozrejme, že mám strach,“ hovorí Ervín Schönhauser, ktorý ako dieťa prešiel koncentračnými tábormi v Seredi a Terezíne.

24. Kóšer podcast: Hrdinovia Wetzler a Vrba

Slováci Alfred Wetzler a Rudolf Vrba utiekli z Osvienčimu, aby podali svetu podrobnú správu o zverstvách v tomto koncentračnom a vyhladzovacom tábore. Režisér Peter Bebjak o nich práve dokončil film Správa. Mirek Tóda sa s ním rozpráva nielen o filme a tejto odvážnej dvojici, ale aj tom, prečo filmu ešte pred voľbami urobili bilbordovú kampaň, na ktorej je Jozef Tiso s prelepenými ústami, a čo máme robiť, aby bol svet viac o hrdinoch než hejteroch.

25. Kóšer podcast: Kráľovná Ester a zlý Haman (sviatok Purim)

Epizódu o veselom židovskom sviatku Purim venujeme všetkým dievčatám a ženám, ktoré sa volajú Ester. Mirek Tóda sa s rabínom Mišom Kapustinom rozpráva, ako sa kráľovnej Ester podarilo zachrániť židovský národ pred záhubou. Akú rolu v tom príbehu zohral alkohol, prečo jeho okolnosti pripomínajú Slovenský štát počas holokaustu a prečo sviatku predchádza jednodňový pôst.

26. Kóšer podcast: Krásne synagógy v Trnave

V najnovšom podcaste sa Mirek Tóda prechádza židovskou Trnavou. Iba v slovenskom Ríme majú dve synagógy tak blízko vedľa seba, že z jednej dovidíte na druhú. Čierne diery ich dokonca zvečnili na svojich grafikách. Obe sú krásne a vo veľmi dobrom stave, hoci jedna dnes slúži ako galéria a druhá ako kaviareň. Ich príbeh vyrozpráva miestna znalkyňa Emília Valachovičová.

27. Kóšer podcast: Arizácie a Ľudo Ondrejov

„Inak ako vrah mu nepoviem,“ hovorí v podcaste o arizáciách na Slovensku Lýdia Piovarcsyová. Slovenský spisovateľ Ľudo Ondrejov, vlastným menom Ľudovít Mistrík, arizoval slávny antikvariát jej rodičov a poslal ich na istú smrť. O tom, že arizácia bola jedným z dôvodov, prečo slovenský ľudácky režim deportoval Židov do koncentračných táborov, rozpráva historik SAV Ján Hlavinka aj s novými zisteniami o Ľudovi Ondrejovovi.

28. Kóšer podcast: Judaizmus v čase korony

Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom, ako si zvyká na nový životný štýl v čase pandémie. Hovorí sa o takej situácii aj v Tóre? Preberú spolu aj nový seriál Sprisahanie proti Amerike.

29. Kóšer podcast: Pesach (keď Židia oslavujú slobodu)

Štyria synovia, štyri otázky a štyri poháre vína. Čo je chamec, prečo sa vtedy je maces a ako súvisí desať božích rán s Pesachom? O židovskom sviatku, ktorý je v prvom rade oslavou slobody, sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom.

30. Kóšer podcast: Rabínka v zácviku

Po doktoráte z judaistiky Kamila Kohoutová zistila, že akademický život jej k úplnej spokojnosti nestačí a rada by sa stala prvou českou rabínkou. Ako vyzerajú jej rabínske štúdiá v Berlíne, ale aj o Maharalovi a kabale sa s ňou rozpráva Mirek Tóda.

31. Kóšer podcast: Šachový génius Réti

Veľa Slovákov netuší, že jedným z najlepších šachistov na svete bol rodák z Pezinka, Richard Réti. O jeho fascinujúcom príbehu, v ktorom nechýba výnimočný talent, svetový rekord, love story a záhadná veštba, sa rozpráva Mirek Tóda s kurátorom Múzea židovskej kultúry Michalom Vanekom.

32. Kóšer podcast: Židovský beštiár

Od behemota po veľkú rybu: Mirek Tóda preberie s rabínom Mišom Kapustinom zaujímavé živočíchy a fantastické zvery z hebrejskej literatúry. Zistíte napríklad, na čo je dobrý komár a že s veľrybou a Jonášom to možno bolo trochu inak.

33. Židovské symboly (+ seriál Unorthodox)

Vedeli ste, že Dávidova hviezda sa začala používať ako univerzálny židovský znak len pomerne nedávno? V tejto epizóde preberie Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom celkovo sedem symbolov judaizmu. V druhej časti Kóšer podcastu objasnia niekoľko chasidských vychytávok z obľúbeného seriálu Neortodoxná.

34. Kóšer podcast: Príbeh o Jonášovi

V tejto epizóde Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom komentujú knihu o biblickom smoliarovi Jonášovi. Ako sa ukáže, zďaleka nie je len o tom, ako tohto proroka zhltla veľká ryba. Je napríklad aj o dobrých námorníkoch a nádeji, že vždy je šanca otočiť sa tým správnym smerom.

35. Kóšer podcast: Príbeh knihy Tisíc a jeden vtip a jej smutného hrdinu

Mala 17, keď si po jej rodičov prišla ŠtB a nechali ju samu doma. “Otec rozprával vtipy a mama sa na nich strašne smiala,“ rozpráva Júlia Sherwood (Kalinová) príbeh svojej rodiny a legendárnej zbierky vtipov, ktorú zbožňoval aj Werich, no komunisti ju nemohli vystáť. Po 50 rokoch vychádza znovu a tentoraz aj so zakázanými vtipmi.

36. Kóšer podcast: Príbeh knihy Tisíc a jeden vtip a jej smutného hrdinu

Mala 17, keď si po jej rodičov prišla ŠtB a nechali ju samú doma. “Otec hovoril vtipy a mama sa na nich strašne smiala,“ rozpráva Júlia Sherwood (Kalinová) príbeh svojej rodiny a legendárnej zbierky vtipov, ktorú zbožnoval aj Werich, no komunisti ju nemohli vystáť. Po 50 rokoch vychádza znovu a tentoraz aj so zakázanými vtipmi.

37. Kóšer podcast: Židovský Spiš I. (on the road)

Mirek Tóda vyrazil na židovský roadtrip na východ, kde ho sprevádza líder kapely Mojše band Michal Paľko. V jeho prvej časti prejdú Horný Spiš. Začnú v Huncovciach, kde za slávnym rabínom putovali študenti až zo zámoria a v Kežmarku, kde má Červený kostol Dávidove hviezdy. Zastavia sa na magickom cintoríne pod Tatrami a v Spišskej Starej Vsi sa vžijú do role malého Nathana Kleinbergera. Cestu im spríjemňujú melódie z albumu Zipserim.

Židovský cintorín v Slovenskej Vsi. Foto N – Mirek Tóda

Podcast Denníka N

Slovensko

Teraz najčítanejšie