Denník N

Všetko, čo ste chceli vedieť o židoch: zoznam všetkých Kóšer podcastov

Každú nedeľu Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom sprevádzajú poslucháčov židovským svetom v špeciálnom podcaste Denníka N.

Napriek našej historickej skúsenosti s holokaustom, počas ktorého bola väčšina slovenských židov vyvraždená, je antisemitizmus na Slovensku znovu na vzostupe, podobne ako je to na celom svete.

Do redakcie nám často chodia emaily, kde sa nadáva do „židovských fašistov“. Znovu sa šíria konšpirácie o židovskej svetovláde a za všetkým sa hľadá sprisahanie.

Za nenávisťou je často nevedomosť a nezáujem spoznať nepoznané. Najľahšie sa útočí na niekoho, koho sme nikdy nestretli a ani sa s ním nerozprávali. Rozhodli sme sa preto, že sa pokúsime zbúrať predsudky, mýty a konšpirácie, ktoré sa šíria o židoch, v špeciálnom podcaste.

Rozprávame sa v ňom otvorene, vážne aj veselo o židoch, judaizme, židovskej kultúre a tradícii.

Nazvali sme ho Kóšer podcast a na pomoc sme si zavolali špeciálneho hosťa – liberálneho rabína Mišu Kapustina, ktorý po ruskej okupácii Krymu emigroval na Slovensko, kde sa ho ujala bratislavská židovská obec.

Do relácie si voláme aj špeciálnych hostí a cestujeme po krajine za významnými židovskými miestami. Viac nájdete na stránke Kóšer podcastu na Facebooku.

Kóšer podcast: zoznam všetkých epizód

96. Kóšer podcast: Ako sa ľudáci rozhodli zbaviť židov (prvý transport 999 žien do Auschwitzu)

Ako sa mohlo stať, že Slováci 25. marca 1942 nahnali v Poprade 999 dievčat a mladých žien do dobytčích vagónov, zbavili ich občianstva a poslali na smrť? Kto to organizoval? O zločineckej mašinérii Tisovho režimu sa rozprávame s historikom Jánom Hlavinkom. Etnologička Monika Vrzgulová rozpovie príbeh statočnej Hildy Hraboveckej, ktorá ako jedna z mála tajnú akciu Dávid prežila. Mala vtedy 17 rokov a bola to jej prvá cesta vlakom v živote.

Podbean Player

95. Kóšer podcast: Španělská synagoga

Je najmladšou synagógou pražského Židovského mesta a bez preháňania jednou z najkrajších na svete. Postavená v Maurskom štýle, inšpirovaná Alhambrou v Andalúzii. Príbehom Španělskej synagógy, ktorá je po rekonštrukcii znovu otvorená aj s novou výstavou o histórii židov v Česku, nás sprevádza Zuzana Pavlovská zo Židovského múzea v Prahe.

Podbean Player

94. Kóšer podcast: Paláce na Ringu (židovská Viedeň III.)

Todesco, Ephrussi, Epstein či Gutmann – to všetko sú mená významných židovských rodín, ktoré sa presadili na slávnej Ringstraße. Mirek Tóda a Tomáš Kluge si ju prejdú, aby sa zastavili pri palácoch, ktoré po nich zostali, a pripomenuli si tak zlatý vek viedenského židovstva.

Podbean Player

93. Kóšer podcast: najsmutnejší deň (tiša beav)

Najsmutnejší deň v židovskom kalendári je deviaty deň mesiaca av. Deň, keď podľa tradície bol zničený prvý aj druhý chrám v Jeruzaleme. Zlých vecí sa však vtedy stalo oveľa viac. O tiša beav a pôste, ktorý je s ním spojený, sa Mirek Tóda rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom. 

Podbean Player


92. Kóšer podcast: Šaty zabudnutej divy, tabule desatora a revolučný rabín

Po roku výskumu a starostlivej reštauračnej práci Židovské komunitné múzeum v Bratislave otvorilo novú výstavu o „židovských pokladoch“ z Prešova. Okrem historického kostýmu slávnej košickej rodáčky, divy nemeckého divadla Márie Bárkány, sa s tímom expertov rozprávame o unikátnych tabuliach s desatorom, vzácnom obraze Ferdinanda Katonu či príbehu prvého prešovského rabína Markusa Schillera-Szinessyho. Ako bonus si vypočujete pesničku Košerné prasacie paprčky od Mojše Bandu. 

Podbean Player

 

91. Krásna synagóga, zničený cintorín a židovský Palach 

Mirek Tóda vyrazil na svoj prvý židovský roadtrip na Záhorie, kde ho pôvabnou synagógou a cintorínom, z ktorého sa stala džungľa, sprevádza hebraistka Ema Kráľovičová. Do Malaciek prišli v čase, keď sa blíži 85. výročie protestnej samovraždy novinára Štefana Luxa v sídle Spoločnosti národov v Ženeve. Hoci tam vyrastal, jeho príbeh pozná veľmi málo Malačanov.

Podbean Player

 

90. Kóšer podcast: Konverzia k judaizmu (gijur) 

Rabín Miša Kapustin vysvetľuje, ako sa človek môže stať židom. Je to náročné a jednosmerný lístok, upozorňuje. O svojich skúsenostiach s prestúpením na židovskú vieru rozprávajú Rivka a Akiva, ktorí si gijurom úspešne prešli.

Podbean Player

 

89. Kóšer podcast: Ako sa pečie kóšer chlieb a varí čokoláda

Bratislavský rabín sa snaží obnoviť starú prešporskú tradíciu kóšer jedla. Spolu s ním navštívime pekáreň, kde sa pečie kóšer chlieb, aj čokoládovňu, z ktorej má šokoholik Baruch Myers veľkú radosť.

Podbean Player

 

88. Kóšer podcast: Herzlov bajk (židovská Viedeň II.) 

Theodor Herzl mal štýlový pretekársky bicykel, na ktorom ho jedno leto naučil jazdiť Artur Schnitzler. Mirek Tóda a Tomáš Kluge ho počas druhej epizódy z Viedne pôjdu obdivovať do Židovského múzea. Ešte predtým však vyrazia na rannú bohoslužbu do súkromnej modlitebne k pánovi Liskovi, ktorého rodičia prišli do Viedne z Československa, a objavia stratenú chasidskú synagógu, kde stále vidno popol z tragickej Krištáľovej noci.

Podbean Player

 

87. Kóšer podcast: Macesový ostrov (židovská Viedeň I.) 

Židovský svet v rakúskom hlavnom meste je taký fascinujúci, že jedna ani dve epizódy stačiť nebudú. V tej prvej vás Mirek Tóda a jeho sprievodca Tomáš Kluge prevedú stredovekým židovským mestečkom, navštívia večernú bohoslužbu na macesovom ostrove a na najstaršom cintoríne vo Viedni sa zastavia pri náhrobku ryby, ktorú posadol dybuk.

Podbean Player

 

86. Kóšer podcast: Rivers of Babylon

Po zbúraní Šalamúnovho chrámu boli majetní a vzdelaní Židia vyhnaní do Babylonskej ríše. O tom, aké to pri riekach Eufrat a Tigris bolo a ako sa tam začala tvoriť tradícia židovskej diaspóry, ako ju poznáme dnes, sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom.

Podbean Player

 

85. Kóšer podcast: Shtisel (seriál zo sveta charedim) 

V čom sa skrýva čaro izraelského seriálu Shtisel? A ako to naozaj funguje v ortodoxných štvrtiach Jeruzalema? Mirek Tóda sa o hite z Netflixu rozpráva s Janou Shemesh, novinárkou a spisovateľkou žijúcou v Izraeli.

Podbean Player

 

84. Kóšer podcast: Ferlinghetti & Glück

V epizóde plnej básní sa venujeme dvom poetom so židovskými koreňmi: Lawrenceovi Ferlinghettimu, ktorý zomrel vo februári vo veku 101 rokov, a Louise Glückovej, ktorá vlani dostala Nobelovu cenu za literatúru. Básnickým svetom nás sprevádzajú Milan Richter a Mirka Ábelová.

Podbean Player

 

83. Kóšer podcast: Neuveriteľne smutný príbeh Reginy Jonas

Rabínka v zácviku Kamila Kopřivová a Mirek Tóda sa rozprávajú o úplne prvej rabínke na svete, ktorej príbeh bol dlhé desaťročia zabudnutý.

Podbean Player

 

82. Kóšer podcast: Výroky otcov (Pirkej avot)

„Nepozeraj sa na džbán, ale na to, čo je v ňom. Nový džbán môže byť plný starého vína a v starom nemusí byť ani mladé víno.“ Rabín Miša Kapustin a Mirek Tóda rozoberajú výroky jednej z najobľúbenejších a najprekladanejších kníh talmudskej literatúry.

Podbean Player

 

81. Kóšer podcast: Židovská Trója

Bratislava sa stala svedkom unikátneho objavu náhrobkov zo starého židovského cintorína pri nábreží Dunaja, ktorý zničil režim slovenského štátu. Tými najvzácnejšími nálezmi svetového významu nás sprevádza šéf bratislavskej židovskej obce Tomáš Stern.

Podbean Player

 

80. Kóšer podcast: Prváčka Juliana v pracovnom tábore Vyhne

Židovský pracovný tábor vo Vyhniach bol úplne iný ako tie v Seredi či Novákoch. Keď sa jeho brány zavreli, to najťažšie obdobie sa len začalo, spomína Juliana Filová na svoje detstvo, keď sa s rodinou musela v horách ukrývať pred nacistami.

Podbean Player

 

79. Kóšer podcast: príbeh mojej mamy – krajčírky z Auschwitzu

Túto epizódu venujeme výnimočnej Berte Berkovič Kohút (1921 – 2021), ktorá prežila tisíc dní v koncentračnom tábore Osvienčim aj vďaka tomu, že šila šaty pre manželky nacistických pohlavárov. Príbeh jej úžasnej rodiny, ktorý sa začal v Podkarpatskej Rusi, rozpráva jej syn Thomas Areton z Kalifornie.

Podbean Player

 

78. Kóšer podcast: Smutné príbehy zo Zvolena (on the road)

Mirek Tóda vyrazil so šéfom múzea holokaustu Martinom Korčokom na stredné Slovensko, aby sa prešli židovskou históriou vo Zvolene, kde pred holokaustom prosperovali úspešné židovské rodiny, napríklad aj najväčší bryndziari na Slovensku. Zastavia sa aj v blízkej Krupine, rodisku spisovateľa Juraja Špitzera. V oboch mestách stále stoja budovy, ktoré slúžili ako synagógy, dnes sa na ne však už vôbec nepodobajú.

Podbean Player

 

77. Kóšer podcast: Boaz varí šakšuku (kóšer kuchyňa)

Po rokoch sa do Bratislavy vrátila tradícia kóšer kuchyne. Obnovil ju Izraelčan Boaz, s ktorým sa Mirek Tóda rozpráva o tajomstvách rituálne čistej židovskej kuchyne. Prezradí nám aj recept na vynikajúcu a jednoduchú šakšuku a izraelský šalát. A rabi Baruch Myers, ktorý dohliada nad tým, či je všetko naozaj kóšer, vysvetlí, prečo sú tieto prísne stravovacie pravidlá pre židovský svet také dôležité.

Podbean Player

 

76. Kóšer podcast: Židia a Stará Ľubovňa (on the road)

Po roku sa Mirek Tóda vrátil na horný Spiš, aby bol pri tom, keď v kráľovskom meste osadili prvé spomienkové kamene stolpersteine. Pripomínajú obete šoa z významnej rodiny Blayerovcov. Kedysi veľmi bohatým židovským svetom v kraji neďaleko Pienin nás sprevádzajú Marika Smreková z občianskeho združenia UM UM a Michal Paľko z Mojše Band.

Podbean Player

 

75. Kóšer podcast: židovský rituál dospelosti

Aké to je čítať v synagóge prvý raz z tóry? Terka to už má za sebou, Leon sa na to pripravuje. S obidvomi sa Mirek Tóda rozpráva o prechodovom rituáli Bar micva a Bat micva.

Podbean Player

 

74. Kóšer podcast: Moishe House (svet mladých židov)

Hana, Eliška a Eduard sú traja mladí rezidenti Moishe Housu. V pražskom byte medzinárodnej mimovládnej organizácie organizujú šabatové večery, kvízy či havdalové párty a vedú bohatý spoločenský život. Mirek Tóda sa pýta na ich vzťah k judaizmu aj na skúsenosti s tzv. židovskou pubertou.

Podbean Player

 

73. Kóšer podcast: Kreslo pre proroka Eliáša

Elie Wiesel o ňom hovorí ako o najromantickejšom a najpoetickejšom hrdinovi židovských náboženských dejín. O tom, prečo je postava proroka Eliáša zahalená toľkými tajomstvami a prečo je preňho vždy prichystané kreslo počas obriezky, sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom.

Podbean Player

 

72. Kóšer podcast: Údolie sĺz a Teherán

Česká expertka na Blízky východ Irena Kalhousová a Mirek Tóda sa rozprávajú o dvoch izraelských seriáloch a popritom riešia, prečo vôbec vypukla Jomkipurská vojna a ako ďaleko je Irán od výroby atómovej zbrane.

Podbean Player

 

71. Kóšer podcast: Mojžiš

V epizóde venovanej jednej z najdôležitejších postáv judaizmu sa Mirek Tóda pýta rabína Miša Kapustina vážne aj menej vážne otázky inšpirované esejami Sigmunda Freuda.

Podbean Player

 

70. Kóšer podcast: muzika z lágrov

V epizóde venovanej spomienke na obete šoa zaznejú skladby napísané priamo väzňami koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v podaní kapely Mojše Band. O tom, ako vznikli, sme sa rozprávali s lídrom kapely Michalom Paľkom.

Podbean Player

 

69. Kóšer podcast: O čom sa rozprávame, keď sa rozprávame o šoa

Naftali (Juraj) Fürst (88), ktorý prežil štyri koncentračné tábory aj pochod smrti, a riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok vysvetľujú, prečo je také dôležité, aby sme si neustále pripomínali tragédiu šoa. Špeciálna epizóda Kóšer podcastu k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu a výročiu oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz.

Podbean Player

 

68. Kóšer podcast: David Maxa a rabínsky súd

Pražský rabín David Maxa rozpráva o tom, ako vyrastal v rodine operného speváka a mezzosopranistky, ale namiesto hudby si nakoniec vybral judaizmus. A vysvetlí, ako sa mu so skupinou rabínov z krajín V4 podarilo založiť Stredoeurópsky rabínsky súd (Bejt din). Ten bude rozhodovať o dôležitých veciach halachy, ako sú konverzia na judaizmus, potvrdenie židovstva alebo otázky cirkevného rozvodu.

Podbean Player

 

67. Kóšer podcast: ako som utiekol z Krymu (príbeh rabína Kapustina)

V doteraz najosobnejšej epizóde Miša Kapustin porozpráva, ako sa stal rabínom, náhle odišiel z ukrajinského polostrova Krym a usadil sa na Slovensku.

Podbean Player

 

66. Kóšer podcast: Kóšer podcast: sánkovačka na žiďáku (košický trip)

Po roku sme sa znovu vrátili do Košíc, aby sme vyrozprávali príbehy jeho dvoch židovských cintorínov. Jeden z nich, ten najstarší, donedávna využívali ľudia aj na venčenie psov. A na ten druhý chodia chasidi za veľkými rabínmi až z Brooklynu. Majú kód a môžu prísť aj o polnoci.

Podbean Player

 

65. Kóšer podcast: tšuva (pokánie)

Aké sú najväčšie hriechy a ako v judaizme funguje pokánie, sa rozprávame s rabínom Mišom Kapustinom.

Podbean Player

 

64. Kóšer podcast: Tisovi poza chrbát

V epizóde inšpirovanej novou knihou o príbehoch odporu proti ľudáckemu režimu sa rozprávame o odvážnych ľuďoch, ktorí ostali slobodní aj v ťažkých časoch slovenského štátu.

Podbean Player

 

63. Kóšer podcast: Ben Gurion

Kto bol prvý premiér Izraela a ako sa mu napriek všetkému podarilo v roku 1948 vyhlásiť židovský štát, sa rozprávame s historikom Jozefom Hyrjom a politológom Grigorijom Mesežnikovom.

Podbean Player

 

62. Kóšer podcast: Makabejci a Judit (chanukový špeciál)

Sviatok ôsmich svetiel je tu po roku znovu. Aký zázrak sa v tom čase odohral v Jeruzaleme? Čo s tým mali Makabejci a prečo sa vďaka Judit počas chanuky jedáva cheesecake, vám v sviatočnej epizóde porozprávajú Mirek Tóda a rabín Miša Kapustin. Ako bonus Richard Stanke prečíta rozprávku.

Podbean Player

 

61. Kóšer podkast: Anna Franková v opere (a komikse)

Boli sme pri tom, keď sa Opera Slovenského národného divadla pripravovala na uvedenie premiéry slávneho Denníka Anny Frankovej. Vypočujete si ukážku z monodrámy operného skladateľa Grigorija Frida a dozviete sa, ako to dopadlo, keď sa dvojica izraelských autorov rozhodla silný a smutný príbeh dievčaťa z Amsterdamu stvárniť v komikse.

Podbean Player

 

60. Kóšer podcast: Sára, Rebeka, Ráchel a Lea

Každá z nich bola výnimočná a každá mala nejaký problém. V novej epizóde sa Mirek Tóda pýta rabína Miša Kapustina na štyri pramatky židovského národa, ktoré do veľkej miery predurčili priebeh jeho dejín.

Podbean Player

 

59. Kóšer podcast: Najlepší izraelskí spisovatelia (a minilekcia hebrejčiny)

Aké knihy by si prekladateľka Silvia Singer zobrala na opustený ostrov? Je ťažké naučiť sa po hebrejsky? A aké to je, keď si spisovateľ David Grossman zavolá prekladateľov a číta im svoj čerstvý román? V novej epizóde sa zároveň naučíte základné židovské pozdravy a narátať do desať v ivrite.

Podbean Player

 

58. Kóšer podcast: Cadikovia a múdrosti chasidského rabína

Legenda z talmudu vraví, že celý vesmír existuje vďaka lamedvavnikom, 36 spravodlivým. O nich a príhodách chasidského rebeho Leviho Jicchaka z Berdyčeva sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom.

Podbean Player

 

57. Kóšer podcast: tajomstvá židovských náhrobkov

Mirek Tóda uzavrie židovský roadtrip po Česku cestou po židovských cintorínoch s jedným z ich najväčších znalcov, Jaroslavom Achabom Haidlerom. Spolu sa vydajú za príbehmi, ktoré im vyrozprávajú náhrobky v malebnej krajine Českej Kanady.

Podbean Player

 

56. Kóšer podcast: Dávid a Šalamún

Veľké skutky, ale aj sex a krvavé násilie. Židovské hry o tróny pripomínajú príbehy kráľov Dávida a Šalamúna. O veľkých postavách židovskej histórie sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom.

Podbean Player

 

55. Kóšer podcast: futbalová legenda „Jim“ Šťastný

Zbožnovali ho aj v antisemitskom plátku Gardista, ku koncu mu však nepomohla ani prezidentská výnimka a museli ho skrývať kamaráti z ŠK Slovan. O legende československého a rakúskeho futbalu Leopoldovi Šťastnom sa rozprávame s Michalom Vaněkom z Múzea židovskej kultúry.

Podbean Player

 

54. Kóšer podcast: Bratislavská synagóga

Ako jediná v Bratislave prežila komunistov. Šámes synagógy na Heydukovej ulici Ivan Pasternák a šéf Židovského komunitného múzea Maroš Borský sprevádzajú Mirka Tódu po tejto nadčasovej budove s kubistickými prvkami a rozprávajú, čo je pre synagógy typické.

Podbean Player

 

53. Kóšer podcast: židovská vysočina (on the road) 

Počas židovského roadtripu si Mirek Tóda prešiel Českú vysočinu. Zastavil sa v Polnej, ktorá sa počas hilsneriády stala hlavným javiskom českého antisemitizmu, v Pacove si vypočul smutné príbehy rodín, ktoré sa stali obeťou nacistickej okupácie, ale aj plány o nádejnej obnove židovských pamiatok a v Novej Cerekve obdivoval farebnú synagógu babylonsko-asýrskeho štýlu, nevídanú na strednú Európu.

Podbean Player

 

52. Kóšer podcast: Listy Tisovi

S bádateľkou a autorkou výnimočnej knihy Slovutný pán prezident Madeline Vadkerty a reportérom Andrejom Bánom sa rozprávame o listoch, ktoré kňazovi a hlave slovenského štátu Jozefovi Tisovi písali zúfalí ľudia v snahe prežiť. Kresťanskej lásky sa však od neho nedočkali.

Podbean Player

 

51. Kóšer podcast: Kóšer podcast naživo: Roš Hašana 5781

Mirek Tóda sa pýtal tie najpodivnejšie otázky poslucháčov rabína Miša Kapustina, ktorý si so sebou prinesie aj šofar. Na pomoc si zobrali Zuzanu Kizákovú, ktorá kedysi viedla židovskú mládež na Slovensku a bola šéfredaktorkou jej slávneho časopisu Chochmes, ale hlavne je dodnes idealistkou s veľkou dušou.

Podbean Player

 

50. Kóšer podcast: Ako sa Eli skrýval s Esti

90-ročný Pavel Eli Vago rozpráva, ako sa mu podarilo v slovenských horách aj s pomocou statočnej rodiny Vaculčiakovcov prežiť holokaust.

Podbean Player

 

49. Kóšer podcast: Úžasný cukrovar a synagóga (smutný príbeh zo Šurian)

Dnes sú z neho ukážkové čierne diery, kedysi to bol však jeden z najmodernejších cukrovarov v Európe. Šurany sa vďaka nemu stali svetovým mestom. Kým neprišiel holokaust, komunisti a definitívnu bodku tomu dali privatizéri v 90. rokoch. Je to príbeh o tom, akí vedia byť Slováci barbari.

Podbean Player

 

48. Kóšer podcast: židia za komunizmu II. (normalizácia)

Sovietska okupácia Československa ukončila nádejnú Pražskú jar a začalo sa obdobie normalizácie. O spolupráci židovských predstaviteľov s ŠtB, ale aj o tom, ako komunistický režim nechal zničiť židovské náhrobky, aby ich použil na vydláždenie historického centra Prahy, sa rozprávame s historikom Martinom Šmokom.

Podbean Player

 

47. Kóšer podcast: židia za komunizmu I. (život po šoa)

Po holokauste prišla tragédia druhá – komunizmus. Napriek tomu, že väčšina židov v Československu bola vyvraždená, ich prenasledovanie a zúrivý antisemitizmus sa vrátili v plnej sile. O komplikovanom židovskom svete v časoch komunizmu sa rozprávame s českým historikom Martinom Šmokom.

Podbean Player

 

46. Kóšer podcast: Jeruzalemská synagóga

Mnohí ju považujú za najkrajšiu synagógu v Prahe. Jeruzalemskou synagógou, známou aj pod menom Jubilejná, nás na ďalšej zastávke roadtripu po židovskom Česku sprevádza Jakub Schwab, ktorý do nej chodieva odmalička. Postavil ju viedenský architekt narodený v Bratislave, Wilhelm Stiassny.

Podbean Player

 

45. Kóšer podcast: Zmiznutá židovská Praha

Mirek Tóda vyrazil na roadtrip do Česka a jeho prvou zastávkou je stará židovská Praha, ktorou ho sprevádza Tomáš Kraus. Vydajú sa po stopách jeho otca Františka, ktorý o postavičkách z Piatej štvrte okolo Vltavy napísal čarovné poviedky a veľmi dobre sa poznal s Franzom Kafkom aj so zúrivým reportérom Egonom Erwinom Kischom.

Podbean Player

 

44. Kóšer podcast: Po stopách architekta Weinwurma

S autorkou oceňovanej monografie o architektovi Friedrichovi Weinwurmovi, Henrietou Moravčíkovou, sa vyberieme za dielami tejto kľúčovej osobnosti modernej architektúry na Slovensku.

Podbean Player

 

43: Kóšer podcast: židovské poklady

Krásne kreslo pre nevestu či jubilejný album pre advokáta Proppera. O vzácnych kúskoch novej výstavy v synagóge na Heydukovej ulici v Bratislave sa Mirek Tóda rozpráva so šéfom Židovského komunitného múzea Marošom Borským. Rozoberú aj príbeh legendárneho zberateľa judaík a zakladateľa prvého slovenského židovského múzea v Prešove Eugena Bárkánya.

Podbean Player

Vzácne exponáty novej výstavy pokladov v Židovskom komunitnom múzeu v Bratislave. Foto N – Mirek Tóda

42. Kóšer podcast: Chlapec, čo prežil pochod smrti II.

Aké to je, keď v 11 putujete ako chodiaca mŕtvola z koncentračného tábora do koncentračného tábora a nemáte tušenie, či niekto z vašich rodičov ešte žije? Pavel Taussig pokračuje vo svojom príbehu a rozpráva, čo sa s ním dialo, keď opustil Auschwitz-Birkenau, ako prežil pochod smrti aj sovietsku okupáciu v roku 1968.

Podbean Player

 

41. Kóšer podcast: Chlapec, čo prežil pochod smrti I.

Aké to je, keď vyrastáte na bratislavskom nábreží a zo svojho okna vidíte, ako na druhej strane Dunaja vyrastajú vlajky s hákovými krížmi? Aké to, je keď vám zrazu rodičia prezradia, že ste zo židovskej rodiny a už nemôžete ísť s kamarátmi na ihrisko ani do kina? Aké to je, keď sa zrazu ocitnete v koncentračnom tábore? Pavel Taussig rozpráva, ako v jedenástich rokoch prežil holokaust.

Podbean Player

 

40. Kóšer podcast: Židovskí básnici

Od Heinricha Heineho po Leonarda Cohena. O židovských básnikoch sa Mirek Tóda rozpráva so židovským (a slovenským) básnikom Milanom Richterom. Začnú príbehom jeho rodičov, ktorí sa zoznámili v Terezíne, a spolu sa vydajú na púť za tými najlepšími poetmi a poetkami.

Podbean Player

 

39. Kóšer podcast: Kóšer podcast: 1000. koncert Preßburger Klezmer Band (a štyri pesničky)

Legendárna klezmerová kapela oslavuje 25 rokov výnimočným online koncertom, na ktorom zahrá iba úplne nové diela. Mirek Tóda si jej členov pozval do štúdia, aby prezradili niečo z výskumu, ktorý mu predchádzal, a porozprávali príbehy svojich štyroch pesničiek.

Podbean Player

38. Kóšer podcast: Židovský Spiš II. (on the road)

Mirek Tóda pokračuje v židovskom roadtripe po Spiši s lídrom kapely Mojše Band Michalom Paľkom. Zo Spišskej Belej, ktorú kedysi vo svete preslávila liehovarnícka rodina Kleinbergerovcov, vyrazia do Spišského Nového Mesta, ktoré zažilo vlastnú Krištáľovú noc, a zastavia sa aj v krásnej synagóge pod Spišským hradom a pri kaštieli a židovskej krčme v Betlanovciach.

Podbean Player

 

37. Kóšer podcast: Židovský Spiš I (on the road)

Mirek Tóda vyrazil na židovský roadtrip na východ, kde ho sprevádza líder kapely Mojše band Michal Paľko. V jeho prvej časti prejdú horný Spiš. Začnú v Huncovciach, kde za slávnym rabínom putovali študenti až zo zámoria, a v Kežmarku, kde má Červený kostol Dávidove hviezdy. Zastavia sa na magickom cintoríne pod Tatrami a v Spišskej Starej Vsi sa vžijú do roly malého Nathana Kleinbergera. Cestu im spríjemňujú melódie z albumu Zipserim.

Podbean Player

Židovský cintorín v Slovenskej Vsi. Foto N – Mirek Tóda

36. Kóšer podcast: Príbeh konvertitky Rút a sviatok Šavuot

O židovskom sviatku týždňov, desatore a prababičke židovských kráľov sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom.

Podbean Player

 

35. Kóšer podcast: Príbeh knihy Tisíc a jeden vtip a jej smutného hrdinu

Mala 17, keď si po jej rodičov prišla ŠtB a nechali ju samu doma. „Otec rozprával vtipy a mama sa na nich strašne smiala,“ rozpráva Júlia Sherwood (Kalinová) príbeh svojej rodiny a legendárnej zbierky vtipov, ktorú zbožňoval aj Werich, no komunisti ju nemohli vystáť. Po 50 rokoch vychádza znovu a tentoraz aj so zakázanými vtipmi.

Podbean Player

34. Kóšer podcast: Príbeh o Jonášovi

V tejto epizóde Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom komentujú knihu o biblickom smoliarovi Jonášovi. Ako sa ukáže, zďaleka nie je len o tom, ako tohto proroka zhltla veľká ryba. Je napríklad aj o dobrých námorníkoch a nádeji, že vždy je šanca otočiť sa tým správnym smerom.

Podbean Player

 

33. Židovské symboly (+ seriál Unorthodox)

Vedeli ste, že Dávidova hviezda sa začala používať ako univerzálny židovský znak len pomerne nedávno? V tejto epizóde preberie Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom celkovo sedem symbolov judaizmu. V druhej časti Kóšer podcastu objasnia niekoľko chasidských vychytávok z obľúbeného seriálu Neortodoxná.

Podbean Player

 

32. Kóšer podcast: Židovský beštiár

Od behemota po veľkú rybu: Mirek Tóda preberie s rabínom Mišom Kapustinom zaujímavé živočíchy a fantastické zvery z hebrejskej literatúry. Zistíte napríklad, načo je dobrý komár a že s veľrybou a Jonášom to možno bolo trochu inak.

Podbean Player

 

31. Kóšer podcast: Šachový génius Réti

Veľa Slovákov netuší, že jedným z najlepších šachistov na svete bol rodák z Pezinka, Richard Réti. O jeho fascinujúcom príbehu, v ktorom nechýba výnimočný talent, svetový rekord, love story a záhadná veštba, sa rozpráva Mirek Tóda s kurátorom Múzea židovskej kultúry Michalom Vanekom.

Podbean Player

 

30. Kóšer podcast: Rabínka v zácviku

Po doktoráte z judaistiky Kamila Kohoutová zistila, že akademický život jej k úplnej spokojnosti nestačí a rada by sa stala prvou českou rabínkou. Ako vyzerajú jej rabínske štúdiá v Berlíne, ale aj o Maharalovi a kabale sa s ňou rozpráva Mirek Tóda.

Podbean Player

 

29. Kóšer podcast: Pesach (keď Židia oslavujú slobodu)

Štyria synovia, štyri otázky a štyri poháre vína. Čo je chamec, prečo sa vtedy je maces a ako súvisí desať božích rán s Pesachom? O židovskom sviatku, ktorý je v prvom rade oslavou slobody, sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom.

Podbean Player

 

28. Kóšer podcast: Judaizmus v čase korony

Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom, ako si zvyká na nový životný štýl v čase pandémie. Hovorí sa o takej situácii aj v Tóre? Preberú spolu aj nový seriál Sprisahanie proti Amerike.

Podbean Player

 

27. Kóšer podcast: Arizácie a Ľudo Ondrejov

„Inak ako vrah mu nepoviem,“ hovorí v podcaste o arizáciách na Slovensku Lýdia Piovarcsyová. Slovenský spisovateľ Ľudo Ondrejov, vlastným menom Ľudovít Mistrík, arizoval slávny antikvariát jej rodičov a poslal ich na istú smrť. O tom, že arizácia bola jedným z dôvodov, prečo slovenský ľudácky režim deportoval Židov do koncentračných táborov, rozpráva historik SAV Ján Hlavinka aj s novými zisteniami o Ľudovi Ondrejovovi.

Podbean Player

 

26. Kóšer podcast: Krásne synagógy v Trnave

V najnovšom podcaste sa Mirek Tóda prechádza židovskou Trnavou. Iba v slovenskom Ríme majú dve synagógy tak blízko vedľa seba, že z jednej dovidíte na druhú. Čierne diery ich dokonca zvečnili na svojich grafikách. Obe sú krásne a vo veľmi dobrom stave, hoci jedna dnes slúži ako galéria a druhá ako kaviareň. Ich príbeh vyrozpráva miestna znalkyňa Emília Valachovičová.

Podbean Player

 

25. Kóšer podcast: Kráľovná Ester a zlý Haman (sviatok Purim)

Epizódu o veselom židovskom sviatku Purim venujeme všetkým dievčatám a ženám, ktoré sa volajú Ester. Mirek Tóda sa s rabínom Mišom Kapustinom rozpráva, ako sa kráľovnej Ester podarilo zachrániť židovský národ pred záhubou. Akú rolu v tom príbehu zohral alkohol, prečo jeho okolnosti pripomínajú Slovenský štát počas holokaustu a prečo sviatku predchádza jednodňový pôst.

Podbean Player

 

24. Kóšer podcast: Hrdinovia Wetzler a Vrba

Slováci Alfred Wetzler a Rudolf Vrba utiekli z Osvienčimu, aby podali svetu podrobnú správu o zverstvách v tomto koncentračnom a vyhladzovacom tábore. Režisér Peter Bebjak o nich práve dokončil film Správa. Mirek Tóda sa s ním rozpráva nielen o filme a tejto odvážnej dvojici, ale aj tom, prečo filmu ešte pred voľbami urobili bilbordovú kampaň, na ktorej je Jozef Tiso s prelepenými ústami, a čo máme robiť, aby bol svet viac o hrdinoch než hejteroch.

Podbean Player

 

23. Kóšer podcast: Prvý transport do Auschwitzu poslal Tisov režim (holokaust na Slovensku)

„Slovenská vláda sa vystatovala, že je voči židom tvrdšia ako nemecká,“ rozpráva Martin Korčok. Desaťtisíce svojich občanov poslala za hranice vlasti a nerátala s tým, že sa vrátia. So šéfom múzea holokaustu v Seredi sa Mirek Tóda rozpráva o slovenskej role v tragédii šoa. Tých, čo prežili, dodnes trápi úzkosť a nárast extrémizmu vnímajú veľmi citlivo. „Samozrejme, že mám strach,“ hovorí Ervín Schönhauser, ktorý ako dieťa prešiel koncentračnými tábormi v Seredi a Terezíne.

Podbean Player

 

22. Kóšer podcast: Keď majú stromy narodeniny a prvý moderný žid

V novej epizóde sa Mirek Tóda rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom o veselom židovskom sviatku Tu bi-švat, keď sa oslavuje nový rok stromov. Rozoberú tiež, prečo je filozof Moses Mendelssohn považovaný za prvého moderného žida.

Podbean Player

 

21. Kóšer podcast: Maimonides (v čo veria židia)

O jednom z najväčších stredovekých židovských učencov a veľkej postave sefardského sveta sa Mirek Tóda rozpráva s bratislavským rabínom Mišom Kapustinom. Vysvetlia jeho slávnych 13 článkov viery a v pravidelnej rubrike otázok od poslucháčov rozoberú, či prezidentka Zuzana Čaputová neurobila chybu, keď sa pri Múre nárekov pristavila prostovlasá.

Podbean Player

 

20. Kóšer podcast: Úžasný príbeh Imiho Lichtenfelda (krav maga)

Systém sebaobrany krav maga prevzali aj izraelské bezpečnostné zložky a dnes ho trénujú desaťtisíce ľudí na celom svete. O dobrodružnom živote jeho zakladateľa, Bratislavčana Imricha Lichtenfelda, sa rozpráva Mirek Tóda s Michalom Vaněkom z Múzea židovskej kultúry a zastaví sa aj na tréningu krav magy v Bratislave.

Podbean Player

 

19. Kóšer podcast: Prezidentka Čaputová o slovách, čo pomáhajú zlu

V mimoriadnom podcaste, ktorý sme nahrali v nadmorskej výške 8-tisíc metrov, prezidentka Zuzana Čaputová hodnotí svoju prvú cestu do Izraela, kde si pripomenula 75. výročie oslobodenia Osvienčimu. Reportér Mirek Tóda sa s ňou rozprával aj o náraste xenofóbie a politikoch, ktorí znovu vnášajú hrubosť do verejného priestoru.

Podbean Player

 

18. Kóšer podcast: Talmud

Okrem Tóry, židovskej biblie, je Talmud najdôležitejšou knihou judaizmu, ktorá v minulosti často končila na hraniciach. O tom, prečo je to tak a čo sa v ňom píše, sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom. Okrem iných sa v ňom nachádza aj táto múdrosť: charakter človeka spoznáme najlepšie pri pití, peňažných záležitostiach a hneve.

Podbean Player

 

17. Kóšer podcast: Židovské Košice

Druhé najväčšie slovenské mesto malo mimoriadne pestrý židovský život, o čom svedčia aj dve krásne synagógy a unikátny židovský dvor s mikve i špeciálnou klubovňou. O živote v Košiciach pred holokaustom a po ňom sa Mirek Tóda rozprával s predstaviteľom miestnej náboženskej obce Ivanom Skljarszkym.

Podbean Player

16. Kóšer podcast: Židovskí proroci

Kto boli proroci a prečo sa už neobjavujú? Boli medzi nimi aj ženy? Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom aj o jeho najobľúbenejšej postave z prorockých čias a položí mu kozmickú otázku od poslucháča.

Podbean Player

 

15. Kóšer podcast: Príbehy zo Židovskej ulice (a jedna rozprávka)

Komunistický režim zrovnal so zemou takmer celú židovskú Bratislavu. Historička Viera Kamenická prežívala búranie krásnej synagógy na Rybnom námestí ako fotografka so slzami v očiach. O živote na Židovskej ulici aj o najvzácnejších kúskoch Múzea židovskej kultúry sa s ňou rozprával novinár Mirek Tóda.

Podbean Player

 

14. Kóšer podcast: Chanukové vysielanie

Chanuka, židovský Sviatok svetiel, je o silnom príbehu – o takých sme sa rozprávali v Novej Cvernovke. Novinár Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom pripravili špeciálne živé nahrávanie podcastu o židovstve a zavolali si vzácneho hosťa – Lýdiu Piovarcsyovú zo slávnej rodiny Steinerovcov, ktorá založila známy bratislavský antikvariát a stala sa obeťou holokaustu.

Podbean Player

 

13. Kóšer podcast: Kde sú dvaja židia, tam sú tri názory

O tom, že judaizmus je veľmi pluralitné náboženstvo, kde neexistuje centrálna autorita a existuje v ňom veľa prúdov, sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom. Rozoberú aj názorový súboj slávnych učencov Hilela a Šamaja.

Podbean Player

 

12. Kóšer podcast: Židovské modlitby

Novinár Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom o tom, ako sa modlia židia a prečo sa budia a zaspávajú s modlitbou, ktorej sa hovorí Šma Jisrael.

Podbean Player

 

11. Kóšer podcast: U Chatama Sofera

Špeciálnu epizódu o najslávnejšom slovenskom rabínovi sme nahrali priamo v pamätníku Chatama Sofera. Novinár Mirek Tóda sa pár metrov od jeho hrobky rozpráva so sprievodcom Ottom Macháčom o tom, prečo sem chodia židovskí pútnici z celého sveta, aj o dramatickom príbehu pamätníka.

Podbean Player

 

10. Kóšer podcast: Ako vychovávať deti

Čo je pri výchove v židovskej rodine najdôležitejšie? Novinár Mirek Tóda sa rozpráva o deťoch a ich rodičoch s rabínom Mišom Kapustinom a jeho manželkou Marinou.

Podbean Player

 

9. Kóšer podcast: Židovská hudba

S kapelou Preßburger Klezmer Band sa novinár Mirek Tóda rozpráva o tajomstve klezmeru a židovského „soundu“.

Podbean Player

 

8. Kóšer podcast: Život po smrti

Ako dlho trvá židovský smútok po strate najbližších? Prečo majú židia zakázanú kremáciu? Novinár Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom o tom, čo sa deje s dušou po smrti a kde končia zlí ľudia, keďže judaizmus nepozná peklo.

Podbean Player

 

7. Kóšer podcast: Prečo ľudia nenávidia Židov

Grigorij Mesežnikov rozpráva o svojom detstve v Sovietskom zväze aj o tom, prečo na kotlebovcoch nevidí nič dobré, a dokonca zahrá na gitalele.

Podbean Player

 

6. Kóšer podcast: Láska, sex a judaizmus

Láska a sex sú veľkou témou v židovskom svete. Rieši sa v ňom napríklad aj to, ako často by mal mať finančne nezávislý muž sex so svojou manželkou. Novinár Mirek Tóda sa rozprával s rabínom Mišom Kapustinom.

Podbean Player

 

5. Kóšer podcast: Slovenské židovské osobnosti

So šéfom bratislavskej židovskej obce Tomášom Sternom sa rozprávame o pohnutom detstve jeho otca, ktorý sa ako malý musel ukrývať pred nacistami, ale aj o jeho hobby, ktorému sa vášnivo venoval – o zbieraní príbehov významných slovenských židovských osobností.

Podbean Player

 

4. Kóšer podcast: 613 židovských prikázaní (čo všetko židia musia a nesmú robiť)

V novej epizóde Kóšer podcastu sa s rabínom Mišom Kapustinom porozprávame o 613 židovských prikázaniach.

Podbean Player

 

3. Kóšer podcast: Prečo židia nepracujú v sobotu (sviatok šabat)

Podbean Player

 

2. Kóšer podcast o židovskom Novom roku

Podbean Player

 

1. Kto sú židia?

V prvom diele nášho nového Kóšer podcastu o židovstve vám Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom odpovedia na otázku: Kto sú židia?

Podbean Player

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Podcast Denníka N

Slovensko

Teraz najčítanejšie