Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Vláda upokojuje ľudí na hraniciach, záchranu cestoviek chce hodiť na klientov

Foto - úrad vlády
Foto – úrad vlády

1. Vláda sľubuje smart karanténu a zachraňuje cestovky. 2. Slovensko skladá hlavné zbrane proti korone. 3. Ivan Kočner nevypovedal, ale pomohol spravodlivosti.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Vláda sľubuje smart karanténu a zachraňuje cestovky

Návrat „normálneho života“ nie je vôbec jednoduchý. Ukazuje sa to pri ordinovaní lekárov, ale aj pri cezhraničnom pohybe či pri dovolenkách.

Lekári, vráťte sa, diel III. Minister zdravotníctva Marek Krajčí v pondelok už tretíkrát vyzýval lekárov, aby sa vrátili do práce. Tentoraz si zobral na pomoc siedmich odborníkov ministerstva na rôzne medicínske odvetvia v nádeji, že presvedčí čo najširšiu skupinu lekárov.

Ich argumenty boli jasné: epidemiologická situácia je taká priaznivá, že umožňuje nielen návrat k plánovaným operáciám, ale aj otvorenie ambulancií všeobecných lekárov či zubárov. Samozrejme, všetko sa má diať v rúškach a pri dôslednej hygiene, prípadne sa má lekárovi najskôr zavolať, až potom prísť.

Ako však povedal minister, nakazených je už tak málo a sú natoľko podchytení, že rizika stretnutia s nakazeným pacientom v ambulancii by sa nemal báť žiadny lekár.

Stále však platí, že keď lekár nájde dôvod, môže dať pacienta najskôr testovať. V platnosti zostáva aj odporúčanie, aby sa najmenej nevyhnutné zákroky odložili na jeseň, napríklad kozmetické operácie či operácie žlčníka.

Keď karanténa, tak smart. Situácia sa vyostrila v pondelok na hraniciach. Dôvodom je, že sa ľudia už nevedia dočkať takzvanej smart karantény, ktorá im má umožniť tráviť povinnú dvojtýždňovú karanténu doma pod dozorom mobilnej aplikácie.

Vláda si nechala smart karanténu promptne schváliť parlamentom, ibaže nedala vedieť, kedy ju začne využívať. Situáciu neuhasil na tlačovke ani premiér Igor Matovič, keď hovoril, že aplikáciu ešte len testujú. Deň sa tak skončil len prísľubom štátneho tajomníka ministerstva zahraničia Martina Klusa, že smart karanténa bude možná najneskôr o dva či tri dni.

Ponuka, ktorá sa neodmieta. Na ďalší problém si Slovensko ešte len zakladá. Vláda totiž práve rokuje o zákone, ktorým de facto nechá záchranu cestovných kancelárií na ich klientoch.

Cestovkám dá zákon možnosť, aby namiesto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie