Denník N

Víťazi a porazení pandémie

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

V povedomí verejnosti pretrvá, že veľké krajiny a veľké organizácie, ktoré mali byť strážcami našej bezpečnosti, nás nechali tak.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Reputácia sa buduje ťažko a pomaly, ale stratiť sa môže rýchlo: zvyčajne, keď dlhodobé problémy vykryštalizujú do veľkých udalostí. Dávno pred 11. septembrom 2001 veľa ľudí znepokojoval militantný islam, ale boli to až teroristické útoky v New Yorku a Washingtone, ktoré dali vzdialenej hrozbe reálnu tvár. Dlhodobé obavy z kasínového kapitalizmu sa tiež zhmotnili až po finančnej kríze v roku 2008, keď museli daňoví poplatníci platiť účty za bezhlavosť a chamtivosť bankárov.

Americký nezáujem

Dnes pandémia koronavírusu mení názory, ktoré formujú základy našej geopolitiky. Z pohľadu verejnosti akoby Severoatlantická aliancia neexistovala a podobne – najmä zo začiatku – akoby nebolo ani Európskej únie. Najhoršie však je, že chýbali Spojené štáty.

Ešte v roku 2014 USA viedli úspešnú snahu zabrániť vypuknutiu epidémie eboly v Afrike. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo pripravené na medzinárodnú núdzovú situáciu. Lenže počas najväčšej krízy moderných čias súčasná administratíva nielenže nekoordinovala globálnu medicínsku, ekonomickú a diplomatickú reakciu na chorobu, ale zameriavala sa najmä na odrážanie domácej kritiky a na (zaslúžené) útoky proti Komunistickej strane Číny.

Nemalo by to byť prekvapenie. Donald Trump a jeho administratíva explicitne odmietli „globalizmus“ a „globálnu komunitu“. Vieme, že nemajú radi medzinárodné organizácie – Svetovú obchodnú organizáciu, Svetovú zdravotnícku organizáciu, UNESCO i mnohé ďalšie. To sa mnohým voličom môže páčiť. Mnohí Američania môžu mať oprávnený pocit, že zvyšok sveta sa správa k USA za ich niekdajšie snahy nevďačne a že nastal čas zamerať sa na iné veci. Ale iné krajiny tento posun zaznamenajú.

No podobne rýchlo spadla aj britská reputácia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

      Komentáre

      Teraz najčítanejšie