Denník N

Vláda sľubuje, že lobisti budú pod kontrolou zákona, korupciu to neodstráni

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Zriadiť sa má register lobistov a pravidlá ich kontaktu s politikmi. Lobisti s tým problém nemajú.

Je marec 2010, krátko pred koncom prvej Ficovej vlády. Parlament rokuje o mimoriadne kontroverznom opatrení pre maloobchod – chlieb a pečivo by sa podľa návrhu nominantov Smeru malo „z hygienických dôvodov“ predávať len z rúk predavačov, ktorí ho zákazníkom zabalia, alebo musí byť už zabalené od výroby.

Na parlamentnom balkóne sedia zástupcovia reťazcov a jeden z nich autorovi tohto textu potichu opisuje, aká ohromná lobistická bitka tomuto dňu predchádzala.

Na jednej strane stáli vládne kruhy, ktoré by takto pomohli výrobcom baleného chleba a pečiva – hlavne najväčšiemu hráčovi v „balenom chlebe v regiónoch“ Andrejovi Babišovi. Na opačnej strane zasa reťazce, ktoré by pre nové pravidlá museli prijať tisícky zamestnancov a výrazne by im to zdvihlo náklady. Zároveň by sa v krajine vyprodukovali tony ďalšieho odpadu z baliaceho materiálu.

Rozum bol jednoznačne na strane reťazcov, ich lobisti však týždne presviedčali predstaviteľov Ficovej koalície vrátane jednotlivých poslancov. A nešlo o nič, čo by sa dalo nazvať politickou korupciou, len o snahu vysvetliť ľuďom z koalície, že urobia ekonomike veľké škody.

Keď sa skončila rozprava a došlo k hlasovaniu, jeden zo zástupcov reťazcov povedal, že teraz konkrétny poslanec za Smer predloží pozmeňovací návrh, ktorý reťazce pripomienkovali, a povinné balenie neschvália. Presne to sa aj stalo.

Tento prípad ukazuje, ako u nás v niektorých situáciách vyzerá lobing. Po 30 rokoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matovičova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie