Denník N

Koronavírus nie je taký prešibaný ako HIV a to je dobre. Päť rýchlych správ o koronavíruse

Ilustračný obrázok – Unsplash/Engin Akyurt
Ilustračný obrázok – Unsplash/Engin Akyurt

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Každým dňom pribúdajú stovky nových vedeckých článkov na tému koronavírusu SARS-CoV-2 a s ním súvisiacej choroby COVID-19.

Absolútna väčšina z nich však neprejde kontrolou kvality – takzvaným procesom peer-review, čo znamená, že články neboli posúdené nezávislými odborníkmi, ale iba editormi časopisov. Môže sa preto stať, že nie všetky informácie, ktoré sú denne publikované, sú skutočne spoľahlivé.

V tej záplave noviniek sa však dajú nájsť aj také, čo vykazujú vyššiu mieru spoľahlivosti, lebo pochádzajú z renomovaných vedeckých inštitúcií a boli publikované v kvalitných vedeckých časopisoch.

Tu je prehľad piatich správ z tohto týždňa, ktoré považujeme za dôležité a zároveň spoľahlivé:

1. Nádchou proti koronavírusu

Asi najdôležitejšia správa minulého týždňa sa objavila v časopise Cell.

Výskumná skupina z imunologického inštitútu La Jolla zdokumentovala imunitné odpovede 20 dospelých pacientov, ktorí sa zotavili z COVID-19.

Výsledky výskumu ukazujú, že ľudský imunitný systém rozpoznáva koronavírus viacerými spôsobmi, ktoré sa navzájom dopĺňajú, a v robustnej odpovedi proti nemu vytvára špecifické imunitné bunky a protilátky.

Táto štúdia potvrdzuje predchádzajúci austrálsky výskum, ktorý bol však spravený iba na jednom pacientovi.

Je to veľmi dobrá správa pre vývojárov vakcín, lebo znamená to, že vírus SARS-CoV-2 nie je schopný maskovať sa pred ľudským imunitným systémom, ako to úspešne robí napríklad vírus

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie