Denník N

Západ zažíva pre koronu cyklistickú revolúciu, v USA je problém zohnať bicykel pod tisíc dolárov

Cyklistické obchody sú plné aj v Paríži. Foto - tasr/ap
Cyklistické obchody sú plné aj v Paríži. Foto – tasr/ap

Nemecko aj Spojené štáty hlásia vypredané obchody, Francúzsko chce záujem o bicyklovanie využiť: investuje do nových ciest a sľubuje bezplatné opravy do 50 eur.

V Spojených štátoch sa na bicyklovanie pozeralo dlho inak ako v Európe. Ľudia ho tam využívali skôr na relax a šport, ako na cestu do práce. Napríklad v New Yorku len jedno percento ľudí bicykluje do práce, v Kodani je to 60 percent.

Koronavírus to môže zmeniť. Američania si pre obavu jazdy metrom a verejnou dopravou (ale aj pre zatvorené fitnescentrá) vo veľkom sadajú na bicykle.

Ako napísal denník New York Times, pred jedným obchodom v Brooklyne je každý deň rad dlhý jeden blok.  „Na bicykli som nebol od vysokej školy,“ hovorí 37-ročný muž čakajúci v rade.

„Nič podobné som ani zďaleka nikdy nevidel,“ povedal majiteľ iného obchodu, ktorého obrat stúpol šesťnásobne oproti rovnakému obdobiu pred rokom.

Celonárodný predaj bicyklov a príslušenstva už v marci narástol dvojnásobne. V obchodoch je problém zohnať bicykle pod tisíc dolárov a dodávatelia márne čakajú na dovoz z Číny.

„Máme žiadosti o opravy od ľudí, ktorí vyhrabali bicykle, ktoré nepoužívali desať rokov,“ povedal jeden majiteľ zo štátu Connecticut.

Hromadná doprava na Slovensku polovičná

Podobný bicyklový boom vidieť aj v iných mestách na Západe, o vypredaných obchodoch píšu aj nemecké médiá. Dôvod je, že mnohí ľudia sa obávajú infekcie koronavírusu v preplnenej verejnej doprave a volia alternatívu.

Ukazujú to aj grafy zmeny pohybu ľudí v EÚ od februára do mája, ktoré uverejnil portál Politico. Vychádzal z druhotných zdrojov – aplikácií, na ktorých si ľudia plánujú trasy či už pešo, autom, alebo verejnou dopravou.

Zobrazujú údaje aj za Slovensko. Podľa nich napríklad záujem o cesty verejnou dopravou u nás

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Svet

    Teraz najčítanejšie