Denník N

Prišli o jediné jedlo dňa a bojujú so strachom o život. Porazenými v koronakríze sú deti na celom svete

Deti s rúškami na tvárach sa držia v parku v Buenos Aires. Ilustračné foto - TASR/AP
Deti s rúškami na tvárach sa držia v parku v Buenos Aires. Ilustračné foto – TASR/AP

V každom kúte sveta trápia deti iné problémy, ale všade nejaké majú. Či ide o obmedzený prístup k vzdelaniu, jedlu, lekárskej starostlivosti alebo o domáce násilie.

Pre tie šťastnejšie deti sú zatvorené školy takými malými prázdninami. Sadnú si za svoj počítač alebo si pohodlne vyložia nohy na stôl a odblokujú svoj tablet, aby si pomaly „prescrollovali“ nové učivo.

Ale svet je plný aj tých menej šťastných detí, ktoré pre reštrikcie spôsobené pandémiou COVID-19 prišli o svoje posledné istoty.

„Pre milióny detí na svete bol obed v škole jediným jedlom dňa. Bez neho budú hladné, riskujú, že ochorejú, alebo že zo školy vypadnú, a stratia tak svoje najlepšie šance na útek pred chudobou,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ World Food Programme David Beasley.

Podľa neho „musíme zasiahnuť teraz, aby sme zabránili tomu, že sa zo zdravotnej pandémie stane hladová tragédia, a zabezpečiť, že nikto neostane nepovšimnutý.“

O jedlo a možnosť vzdelania, pretože nie každý má doma internet a počítač na diaľkové štúdium, prichádzajú aj deti zo sociálne slabších rodín vo vyspelých európskych krajinách. V rozvojových krajinách však ide o viac.

Často je škola pre deti jediný spôsob, ako sa dostať k zdravotnej starostlivosti a vakcinácii. Pre dievčatá je to aj útek pred otročením v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Svet

    Teraz najčítanejšie