Denník N

Hodnotením pedagógov už prešli, teraz študenti umenia ukážu svoje práce online

Takto bude vyzerať web Digitálneho prieskumu VŠVU.
Takto bude vyzerať web Digitálneho prieskumu VŠVU.

Tradičný Prieskum – verejnosti prístupná prehliadka semestrálnych a záverečných prác študentov Vysokej školy výtvarných umení bude tentokrát na internete.

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave sa pravidelne na konci letného aj zimného semestra otvára verejnosti. Počas troch dní môže prakticky ktokoľvek do školy prísť a pozrieť si všetky semestrálne i záverečné práce študentov.

Tento rok to pre koronavírus možné nebude, no Viktor Kováč, jeden zo študentov, sa rozhodol, že to nenechá len tak.

„Už dlhšie som uvažoval o tom, ako vytvoriť jednotnú online platformu, ktorá by prezentovala práce všetkých študentov – a kedy inokedy by bol lepší čas začať než teraz,“ hovorí Viktor Kováč.

Vedenie školy a aj študenti túto možnosť prijali pozitívne, v piatok ráno sa tak spustí prvý Digitálny Prieskum, ktorý predstaví práce približne dvoch stoviek študentov VŠVU.

Viktor Kováč, študent 5. ročníka na Katedre šperku Vysokej školy výtvarných umení. Foto – archív V. K.

Vidieť viac než diela kamarátov

Celú iniciatívu rozbehol sám. Na strednej škole študoval grafický dizajn a momentálne sa ako freelancer venuje aj tvorbe aplikácií a webových stránok. Vytvoriť funkčný web tak preňho nebolo nič náročné. Paralelne s webom vytvoril platforme Digitálny prieskum aj konto na Instagrame a odvtedy všetko nabralo rýchly spád.

„Rýchlo sa mi ozvala aj naša rektorka Bohunka Koklesová, že by platformu rada podporila, čo sa napokon aj stalo. Spolu s vedením školy sme konzultovali aj celú ideu. Kľúčové bolo vytvoriť jednoduchú online prihlášku tak, aby sme vyhoveli všetkým študentom naprieč školou a všetkými katedrami,“ hovorí Viktor Kováč.

Účasť na Digitálnom Prieskume je dobrovoľná. Každý študent mohol počas uplynulých dní vyplniť online formulár a nahrať vizuálne súbory – fotky či videá.

Na webe so semestrálnymi prácami budete môcť využiť aj vyhľadávanie podľa jednotlivých katedier.

Online prehliadka semestrálnych prác študentov umenia má podľa Viktora Kováča, ktorý je momentálne v piatom ročníku, hneď niekoľko pozitív – jednak vytvára zdravú konkurenciu, zároveň však poskytuje dobrú informačnú bázu pre záujemcov o štúdium, ktorí ľahko získajú prehľad o tom, čomu sa venujú jednotlivé katedry.

„Myslím, že je dobré vidieť práce iných ľudí ako svojich kamarátov a aj práce celej školy z väčšej perspektívy. Vzbudzuje to pocit zodpovednosti v každom z nás,“ hovorí Viktor Kováč.

Zároveň je to podľa neho dobrá príležitosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie