Denník N

Búrať znamená tvoriť miesto pre nové – 40 radikálnych rokov Einstürzende Neubauten

Einstürzende Neubauten na obale novej platne Alles in Allem. Foto - Potomak
Einstürzende Neubauten na obale novej platne Alles in Allem. Foto – Potomak

Nemecká skupina oslavuje jubileum a vydáva po rokoch novú platňu.

Člen skupiny naháňal divákov so zápalnými fľašami a tí sa bránili lodnou turbínou, ktorá slúžila ako hudobný nástroj. Na pódiu často horelo, rozliaty benzín sa nebezpečne plazil po spevákovom koženom mundúre. Vzduchom lietali iskry, sprevádzané ohlušujúcim kovovým rachotom.

Keby oslavy narodenín mali spočívať v rozprávaní zábavných príbehov, nemecká skupina Einstürzende Neubauten by ich mala nadostač. Zároveň by však hrozilo, že pôjde len o nostalgickú spomienkovú párty pre zasvätených, ktorá nikoho iného nezaujíma.

Štyridsiate výročie týchto zvukových výskumníkov si však určite pozornosť zaslúži. Nielen pre slušnú kôpku platní, ktoré za ten čas vyprodukovali. Ide hlavne o štyri desaťročia radikálneho postoja, o ktorom sa oplatí hovoriť aj dnes.

Nutnosť zmeny

Keď sa ho opýtali, či by 1. apríla 1980 chcel vystúpiť so skupinou na koncerte, hneď prikývol. Hoci žiadnu skupinu nemal. Nadiktoval však názov Einstürzende Neubauten (Rúcajúce sa novostavby). Svoje umelecké meno už Blixa Bargeld vymyslené mal (išlo o kombináciu názvu fixky a poklony dadaistovi Johannesovi Baargeldovi) a nemal problém s vymýšľaním ďalších.

Názov vzniknutého zoskupenia k excentrickému dvadsiatnikovi pasoval. Sám totiž vyzeral ako mladá troska. Jeho okolie uzatváralo stávky o tom, ako dlho tu ešte bude. On aj ostatní pritom svojím zjavom len kopírovali stav, v ktorom s nachádzal vtedajší Západný Berlín – to sivé, izolované torzo mesta v depresii.

Skutočný význam názvu Einstürzende Neubauten, na ktorom si mali dlhé roky mnohí lámať jazyk, bol však inde.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie