Denník N

Merkelová veľkou otočkou prekvapila. Mikloš vysvetľuje, prečo je to správne, no nebude to stačiť

Spoločná konferencia Merkelovej a Macrona cez telemost. Nemecká kancelárka sa podľa komentátorov otočila smerom k Európe. Foto - TASR/AP
Spoločná konferencia Merkelovej a Macrona cez telemost. Nemecká kancelárka sa podľa komentátorov otočila smerom k Európe. Foto – TASR/AP

Fond na záchranu s objemom 500 miliárd má prvých odporcov. Rakúsky kancelár chce namiesto grantov radšej požičiavať, slovenský reformátor nesúhlasí.

Ak bolesť prejde, môže to byť prelom v inak doteraz skôr smutnej reakcii Európskej únie na pandémiu COVID-19.

Komentátor Bloombergu takto zhodnotil záchranný plán, ktorý spoločne navrhli Nemecko a Francúzsko na čele s Merkelovou a Macronom.

Jeho pointou je fond na obnovu v sume vyše 500 miliárd eur, teda 3,6 percenta HDP Únie. Všetko financované spoločnou pôžičkou všetkých 27 krajín EÚ.

Štedrý polbiliónový fond obnovy za mimoriadne ambiciózny označil aj The Economist, ktorý nedávno vyšiel s obálkou, kde EÚ vykreslil s poblikávajúcimi, nie veľmi fungujúcimi hviezdičkami.

Na to, či by mohol zachrániť otrasenú EÚ v čase nevídanej pandémie a očakávanej globálnej recesie, sme sa spýtali bývalého ministra financií Ivana Mikloša.

„V zásade je to veľmi dobrá myšlienka. V dnešnej situácii sa to dokonca zdá byť nevyhnutným

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Fond obnovy EÚ

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie