Svetový newsfilter: Brazília plnou rýchlosťou smeruje ku katastrofe

Tento týždeň sme zaznamenali deň, počas ktorého pribudlo doteraz najviac potvrdených prípadov koronavírusu, WHO preto varuje, že ešte ani zďaleka nie sme na konci pandémie.
Ohnisko sa z Európy presunulo do iných častí sveta a odborníci sa obávajú, aké dôsledky bude mať koronavírus v štátoch, ktoré nemajú také kvalitné zdravotnícke systémy.
Pätinu z rekordného 106-tisícového denného prírastku zaznamenali v Brazílii. Vo Svetovom newsfiltri sa preto venujeme negatívnemu vývoju v najväčšom štáte Južnej Ameriky, na ktorom má podiel aj populistický prezident Jair Bolsonaro.

Zabíjali sa kolegovia aj susedia, svet sa iba prizeral. Od genocídy v Rwande prešlo 25 rokov
Okrem toho píšeme o otváraní hraníc v Európe a útokoch Trumpa na nezávislé inštitúcie.
Južná Amerika: Ohnisko pandémie je v Brazílii
V Brazílii nebezpečne rýchlo rastie počet nových potvrdených prípadov koronavírusu. Dva dni za sebou sa priblížil k 20-tisíc.

To sú čísla, aké doteraz dosahovali iba Spojené štáty, tie však majú o 120 miliónov viac obyvateľov a neporovnateľne väčšiu schopnosť testovať a odhaľovať infikovaných. V USA denne urobia okolo 400-tisíc testov.
Medzi Brazíliou a USA je zatiaľ výrazný rozdiel aj v počte obetí (20-tisíc verzus 96-tisíc), no ochorenie COVID-19 má svoj priebeh a chvíľu trvá, kým sa výrazný skok v počte prípadov môže prejaviť aj na počte obetí.
Ten v Brazílii bude stúpať a naznačuje to aj nový negatívny rekord, ktorý v krajine zaznamenali za štvrtok, keď zomrelo 1188 ľudí nakazených koronavírusom.
Aj to sú také vysoké čísla, aké doteraz nemal nikto okrem Spojených štátov.
Nepreverené metódy: Pre Brazíliu je výzvou aj to, že mnoho prípadov a obetí – napríklad v chudobných a preplnených favelách – nemusia odhaliť. To isté platí o odľahlých oblastiach obrovskej juhoamerickej krajiny.
V prepočte na milión obyvateľov má síce Brazília zatiaľ menej potvrdených prípadov ako napríklad najviac zasiahnuté európske štáty, no niektorí odborníci odhadujú, že skutočný počet infikovaných v krajine môže byť až 15-krát vyšší ako aktuálnych 310-tisíc prípadov.
Situácia je veľmi kritická a prezident Jair Bolsonaro, jeden z hlavných skeptikov počas pandémie koronavírusu, sa ju snaží zachrániť napríklad tým, že na liečbu pacientov v Brazílii začali používať