Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Brazília plnou rýchlosťou smeruje ku katastrofe

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

Tento týždeň sme zaznamenali deň, počas ktorého pribudlo doteraz najviac potvrdených prípadov koronavírusu, WHO preto varuje, že ešte ani zďaleka nie sme na konci pandémie.

Ohnisko sa z Európy presunulo do iných častí sveta a odborníci sa obávajú, aké dôsledky bude mať koronavírus v štátoch, ktoré nemajú také kvalitné zdravotnícke systémy.

Pätinu z rekordného 106-tisícového denného prírastku zaznamenali v Brazílii. Vo Svetovom newsfiltri sa preto venujeme negatívnemu vývoju v najväčšom štáte Južnej Ameriky, na ktorom má podiel aj populistický prezident Jair Bolsonaro.

Okrem toho píšeme o otváraní hraníc v Európe a útokoch Trumpa na nezávislé inštitúcie.


Južná Amerika: Ohnisko pandémie je v Brazílii

V Brazílii nebezpečne rýchlo rastie počet nových potvrdených prípadov koronavírusu. Dva dni za sebou sa priblížil k 20-tisíc.

Denný prírastok prípadov v Brazílii. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

To sú čísla, aké doteraz dosahovali iba Spojené štáty, tie však majú o 120 miliónov viac obyvateľov a neporovnateľne väčšiu schopnosť testovať a odhaľovať infikovaných. V USA denne urobia okolo 400-tisíc testov.

Medzi Brazíliou a USA je zatiaľ výrazný rozdiel aj v počte obetí (20-tisíc verzus 96-tisíc), no ochorenie COVID-19 má svoj priebeh a chvíľu trvá, kým sa výrazný skok v počte prípadov môže prejaviť aj na počte obetí.

Ten v Brazílii bude stúpať a naznačuje to aj nový negatívny rekord, ktorý v krajine zaznamenali za štvrtok, keď zomrelo 1188 ľudí nakazených koronavírusom.

Aj to sú také vysoké čísla, aké doteraz nemal nikto okrem Spojených štátov.

Nepreverené metódy: Pre Brazíliu je výzvou aj to, že mnoho prípadov a obetí – napríklad v chudobných a preplnených favelách – nemusia odhaliť. To isté platí o odľahlých oblastiach obrovskej juhoamerickej krajiny.

V prepočte na milión obyvateľov má síce Brazília zatiaľ menej potvrdených prípadov ako napríklad najviac zasiahnuté európske štáty, no niektorí odborníci odhadujú, že skutočný počet infikovaných v krajine môže byť až 15-krát vyšší ako aktuálnych 310-tisíc prípadov.

Situácia je veľmi kritická a prezident Jair Bolsonaro, jeden z hlavných skeptikov počas pandémie koronavírusu, sa ju snaží zachrániť napríklad tým, že na liečbu pacientov v Brazílii začali používať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie