Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Serendipita – prečo sa oplatí pustiť si do života náhodu

Horace Walpole (1717-1797) - autor pojmu serendipita
Horace Walpole (1717-1797) – autor pojmu serendipita

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Dnešné vydanie venujem náhode. Presnejšie tomu, čo sa po anglicky nazýva serendipity. Serendipita je niečo ako šťastná náhoda či príjemné prekvapenie. Prvýkrát som sa o tom bavil s Jánom Šifrom. Rozprával mi, ako pri bicyklovaní v prírode objavuje neočakávané veci. Zistil som, že to poznám a mám rád tiež. A teraz môžete aj vy.

Na úvod sa patrí uviesť, odkiaľ toto slovo pochádza. Vytvoril ho v roku 1754 anglický spisovateľ, historik umenia a politik Horace Walpole. V liste priateľovi písal o perzskej rozprávke Traja princovia zo Serendipu. Títo traja vďaka náhode a prezieravosti objavovali veci, po ktorých nepátrali. Serendip je staré označenie pre Srí Lanku a tá teda dala novému fenoménu meno.

A čo je pridaná hodnota tejto etymologickej vychádzky? Je to informácia, že Horace Walpole bol aj autorom prvého „gotického románu“. Jeho kniha The Castle of Otranto (1764) stála na začiatku žánru siahajúceho až ku Frankensteinovi Mary Shelleyovej. Keďže Zámok Otranto vyšiel aj po slovensky (1978), môžete zistiť, ako sa v ňom kríži láska a smrť.

*

Experti na serendipitu tvrdia, že nejde len o náhodnú udalosť, ale o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie