Denník N

Nazvali ho Eichmannom rwandskej genocídy. Muža, ktorý financoval vraždenie, našli po desaťročiach

Félicien Kabuga. Foto - IRMCT
Félicien Kabuga. Foto – IRMCT

Keď minulú sobotu z bytu na predmestí Paríža polícia vyviedla 84-ročného pána s nalomeným zdravím, jeho susedia sa čudovali. Nikdy sa s ním nerozprávali, nepoznali ani jeho meno a stretávali ho iba vtedy, keď šiel na prechádzku.

Až po jeho zadržaní sa z médií dozvedeli, že roky žili vedľa muža, ktorý je obvinený z toho, že sa podieľal na jednom z najhroznejších masakrov od druhej svetovej vojny.

Félicien Kabuga podľa obvinení medzinárodného tribunálu pomáhal financovať a plánovať genocídu Tutsiov, etnickej menšiny v Rwande. Počas nej v roku 1994 za sto dní zomrelo najmenej 800-tisíc ľudí.

Zabíjali sa susedia, známi, dokonca aj rodina. Vrahovia na to využívali všetko, čo mohli chytiť do ruky – palice, motyky, skrutkovače a mačety. Tie mal Kabuga, v tom čase jeden z najbohatších ľudí v Rwande, takisto spolufinancovať.

Ako ho našli

Kabuga sa skrýval viac ako štvrťstoročie. Do soboty bol jedným z najhľadanejších zločincov na svete, na ktorého bola vypísaná odmena päť miliónov dolárov. K jeho zadržaniu napokon viedli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie