Denník N

Začala sa nová éra vesmírnych letov. Prvý raz v dejinách vyniesla súkromná spoločnosť ľudí do vesmíru

Astronauti Robert L. Behnken a Douglas G. Hurley v lodi Crew Dragon letia na ISS. Foto - AP
Astronauti Robert L. Behnken a Douglas G. Hurley v lodi Crew Dragon letia na ISS. Foto – AP

„Prajeme vám úžasný let. Užite si pohľady na našu krásnu planétu,“ popriala spoločnosť SpaceX posádke Crew Dragon pár minút pred štartom.

V stredu to nevyšlo, proti bolo počasie.

Ani dnes nepanovali na Floride celkom ideálne podmienky, no štart sa podaril a kozmická loď Crew Dragon od spoločnosti SpaceX úspešne vyletela do vesmíru s cieľom dopraviť ľudí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Je to prvý raz v dejinách, čo súkromná spoločnosť vyniesla ľudskú posádku na nízku obežnú dráhu Zeme.

Z amerického územia a na americkom zariadení leteli Američania do vesmíru naposledy v roku 2011, keď NASA zrušila program kozmických raketoplánov.

Odvtedy využívali ruské Sojuzy, ak sa chceli dostať na ISS.

Misia Demo-2 je iba testovacia, preto sú na palube kozmickej lode len dvaja astronauti NASA, Robert L. Behnken a Douglas G. Hurley.

Astronauti Robert L. Behnken (vľavo) a Douglas G. Hurley. Foto – NASA a SpaceX

Odložený štart

Pôvodne sa malo letieť už v stredu, no let sa zrušil len niekoľko minút pred plánovaným štartom pre dážď, mraky a riziko bleskov. Šéf NASA Jim Bridenstine povedal, že urobili správne rozhodnutie. „Panovala obava, že štart by mohol spustiť aktivitu bleskov.“

„Bola to dobrá príprava a v sobotu sa o to pokúsime znova,“ dodal astronaut Hurley.

Aj v sobotu panovalo na Floride zlé počasie a pravdepodobnosť, že sa poletí, bola iba 50 percent.

Štartovacie okno je krátke a štart nemožno odkladať ani o minútu v nádeji, že sa vyčasí.

Poveternostné podmienky štart napokon umožnili, došlo k nemu o 21:22 nášho času.

„Prajeme vám úžasný let. Užite si pohľady na našu krásnu planétu,“ popriala spoločnosť SpaceX posádke Crew Dragon pár minút pred štartom. „Zapáľme túto sviečku,“ oznámilo SpaceX.

Foto – NASA

Letelo sa z rampy LC-39A na floridskom Myse Canaveral. Rampa sa využíva bežne, no má aj symbolický význam, keďže z nej v júli 1969 štartovala misia Apollo 11. Jej astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin ako prví v dejinách kráčali po Mesiaci.

„NASA prezentuje let Demo-2 v rámci projektu Launch America, v ktorom sa hrdí, že po deviatich rokoch majú opäť k dispozícii vlastnú kozmickú loď. Ostatných deväť rokov lietali

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Peter Vereš je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Technológie

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie