Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Ako ukazuje karanténa i zákaz nedeľného predaja, krízy zväčšujú moc štátu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Po štátnej prišla dlho meškajúca inteligentná karanténa. 2. Väčšina je, zdá sa, za zákaz nedeľného predaja, čo však nemusí byť správne. 3. Pellegrini zvažuje súboj, prípadne útek.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Po nezákonnosti už len malé meškanie

„Ľudia nemôžu viac čakať, a preto nebudeme viac čakať… t. j. spúšťame domácu karanténu aj do času, kým prídu súhlasy od Apple a Google.“ Už ten rozhodný tón napovedá, že autorom uvedených viet nemôže byť nik iný ako premiér Igor Matovič. Aj by to stálo za potlesk, len keby to netrvalo tak dlho.

Ako sa tu vlastne vládne? Ešte stále nevieme, čo na štátnu karanténu povie Ústavný súd, ale už dnes je jasné, že so sebou priniesla oveľa viac problémov, než bolo nutné. Iste, nikto nemohol trebárs od zariadenia v Gabčíkove čakať luxus, ale dôstojnejšie podmienky sa azda vytvoriť dali. A keď nie dôstojnejšie, tak aspoň také, aby sa tam neinfikovaný človek nemusel deliť o sociálne zariadenie s infikovanými.

Zo zdravotného hľadiska to v zásade nakoniec dopadlo dobre. Zo štátnych karantén sa nestali ohniská nákazy a je možné, že najprv domáca a potom štátna karanténa prispeli k tomu, aby mohol premiér neustále hovoriť o tom, aká sme jednotka v boji s hnusobou.

No ako sa ukázalo, jedno i druhé štát zavádzal za veľmi pochybných podmienok, ktoré nemôže ospravedlniť ani núdzový stav.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie