Denník N

Vraj som Columbova žena, hovorí poslankyňa Šofranko. Rozmýšľala o odchode z politiky, ale nie o odchode z OĽaNO

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kandidovala za OĽaNO z prvého miesta, no pre problémy s chrbticou sa Mária Šofranko stiahla na päť mesiacov do úzadia. Až 12. mája zložila poslanecký sľub a tvrdí, že politická kultúra v parlamente by mohla byť na vyššej úrovni.

Čo teda hovorí na Facebook Igora Matoviča? „Tak ako to cíti, tak to aj napíše. On sám si už musí sebareflexívne odpovedať, či je to správne, alebo či je to už za hranicou,“ hovorí Šofranko.

V rozhovore sa ešte dočítate:

  • že nikdy nechcela ísť do strany Za ľudí,
  • či je Igor Matovič dobrý premiér,
  • aké zmeny v školstve plánuje,
  • prečo by chudobné deti mohli opakovať ročník.

Igor Matovič vás v novembri ako jednotku predstavil s označením: tajomná žena z východu. Prešlo polroka, ale stále ste pre verejnosť pomerne rovnako tajomná, stále o vás veľa nevieme. Nemyslíte si to?

Mne sa to tak nezdá. U nás doma na Spiši ma pozná veľa ľudí aj v meste, aj v okolí. Tam tajomnou a neznámou v žiadnom prípade nie som. Naposledy som pracovala ako riaditeľka kultúrneho centra v Smižanoch, kde sme robili rôzne podujatia, na ktoré prišlo aj tri a pol tisíc ľudí.

A čo za hranicami Spiša?

Pre ostatných asi som tajomná. Vraj som Columbova žena, písal ktosi na Facebooku. Ja si však myslím, že v článkoch, ktoré o mne vyšli, som povedala o súkromnom živote takmer všetko. Radšej by som už hovorila o práci ako o sebe.

Ako si teda vysvetľujete, že ste vo voľbách získali takmer 96-tisíc krúžkov?

Bolo to pre mňa veľké prekvapenie. Samozrejme, som za to nesmierne vďačná. V kampani som bola mesiac a pol, potom mesiac v nemocnici a dva mesiace v liečebnej karanténe. Sama seba som sa pýtala: Prečo som získala toľko hlasov, keď ma ľudia ani nevideli? Možno som ľudí oslovila z bilbordov alebo z poskytnutých rozhovorov, alebo ich oslovila tá tajomnosť či obyčajnosť mojej osoby. Ozaj neviem.

Nemali by ste mať ako volebná líderka ambíciu ísť do vlády?

Líderkou som sa stala nečakane, som človek so zdravým sedliackym uvažovaním a sebareflexiou. Vo vláde nech sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matovičova vláda

OĽaNO

Slovensko

Teraz najčítanejšie