Denník N

Spravodlivosť po slovensky

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Hlavný hrdina príbehu dievčatka, ktoré takmer skončilo na Malte, je vystavovaný pomste a jeden z kľúčových vinníkov bol povýšený.

Autor je predsedom hnutia NOVA,
právny zástupca pani Moniky 

V tieni nástenkových a emisných káuz, reštrukturalizácií a miliardových podvodov na štátnom majetku sa odohráva množstvo obyčajných ľudských príbehov plných podrazov, zneužívania funkcií a bezradnosti, o ktorých sa verejnosť ani nedozvie. Obete často strácajú chuť bojovať s veternými mlynmi alebo sa obávajú ďalšej šikany. Svetlou výnimkou je prípad adopcie malej Karolínky do zahraničia.

Vďaka odvahe profesionálnej matky a následnému blogu sociálnej poradkyne Natálie Bláhovej sa podarilo zabrániť nezákonnému vyvezeniu trojročného dievčatka na Maltu a jej odlúčeniu od dvoch starších súrodencov. Happy end to však zďaleka nie je. Od medializácie prípadu sa akoby začalo zametanie stôp. Hlavný hrdina príbehu je vystavovaný pomste a jeden z kľúčových vinníkov bol povýšený.

Karolínku (3), Sebastiána (5) a Nikolku (12) vychovávala ostatné tri roky profesionálna matka pani Monika. Vlani požiadala o zverenie Karolínky do náhradnej osobnej starostlivosti a tento týždeň mal Okresný súd v Galante o jej návrhu rozhodnúť. Nestalo sa tak, pretože po incidente s Malťanmi sa všeličo zmenilo. Napríklad to, že biologická matka z obavy o medzinárodnú adopciu svojej dcéry požiadala súd o zrušenie jej osvojiteľnosti a o tejto žiadosti ešte nebolo rozhodnuté. Preto galantská sudkyňa pojednávanie o žiadosti pani Moniky o zverenie do náhradnej starostlivosti odročila. Hoci nemusela, a to hneď z dvoch dôvodov:

1. Pani Monika nežiadala o osvojenie dieťaťa, ale o zverenie do náhradnej osobnej starostlivosti. Aj v prípade zrušenia osvojiteľnosti teda môže byť Karolínka zverená do náhradnej starostlivosti pani Moniky, u ktorej bola od svojho narodenia.

2. V utorok by súd vo veci zverenia do náhradnej osobnej starostlivosti meritórne aj tak nerozhodol, pretože pani Monika chcela navrhnúť zoznam svedkov, ktorých by mala sudkyňa na najbližšie pojednávanie predvolať.

Proti odročeniu preto bude podané odvolanie, o ktorom rozhodne trnavský krajský súd. A čo je zatiaľ s deťmi? Po medializácii prípadu ich vedenie detského domova odobralo pani Monike. Chvíľu boli v detskom domove a na prázdniny ich umiestnili k strýkovi s družkou. Fajn, príbuzní majú prednosť… Ale až také jednoduché to nie je. Ide totiž o nezamestnaný pár, ktorý nemá pracovné návyky a doteraz nevychovával ani jedno dieťa.

Na rozdiel od pani Moniky, ktorej rukami prešlo 12 detí. V detskom domove pracuje od roku 2008 a do tohto prípadu s ňou boli spokojní. Po prepuknutí kauzy musela povinne čerpať dovolenku. Zrazu je ako náhradná matka pre vedenie detského domova nevyhovujúca. A čo robí sociálna pracovníčka, ktorá nepravdivými správami o slabých súrodeneckých väzbách medzi deťmi spôsobila takmer rodinnú katastrofu? Po odvolaní riaditeľky bola poverená vedením detského domova.

Je to síce výsmech, ale práve prístup pani Moniky dokazuje, že sa netreba vzdávať. Nebyť jej odvahy, malá Karolínka by bola už nenávratne preč. Aj keď v tejto kauze nejde o rozkrádanie verejných peňazí, ak za niekoho máme morálnu povinnosť bojovať, sú to naše deti. Aby z nich jedného dňa vyrástli ľudia, ktorí takúto absurdnosť nedopustia.

Komentáre

Teraz najčítanejšie