Denník N

Vo fitkách vírus šírila zumba, v kostoloch spevácky zbor. Prípady superšírenia sú ešte dôležitejšie, ako sa zdalo

Zumba, ktorá nemusí byť až taká nebezpečná - vonku a s rúškom. Foto - TASR/AP
Zumba, ktorá nemusí byť až taká nebezpečná – vonku a s rúškom. Foto – TASR/AP

Polovica ľudí infikovaných koronavírusom nenakazí nikoho, no nebezpečné sú prípady superšírenia.

Vedcom dlho unikalo, prečo sa koronavírus správa tak zvláštne. V niektorých prípadoch sa šíril relatívne rýchlo, v iných vôbec.

Napríklad trvalo relatívne dlho, kým vírus vo veľkom prišiel z Číny do Európy, aj keď izolované prípady boli vo Francúzsku už v decembri či inde v januári, no žiadna epidémia z toho nevznikla.

Teraz sa zdá, že vedci majú časť odpovede. Predpokladajú, že koronavírus sa šíri vo veľkej miere najmä v špecifických rizikových situáciách, ktoré sa označujú ako prípady superšírenia (z angl. superspreading events).

Britskí epidemiológovia z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny v nedávnej nerecenzovanej štúdii tvrdia, že 80 percent prípadov mohlo šíriť len asi 10 percent nakazených. Inak povedané – pri bežnom styku sa vírus až tak neprenáša, ale v špeciálnych situáciách vo veľkom.

Fitká v Južnej Kórei

Britskí vedci spísali a analyzovali doteraz zdokumentované prípady superšírenia. Okrem domovov dôchodcov, nemocníc či ubytovní pre zahraničných pracovníkov spomínajú aj pár príkladov fitnescentier, čo je otázka, ktorá dnes hýbe aj Slovenskom.

Premiér Igor Matovič hájil neotvorenie fitnescentier príkladom z Južnej Kórey, kde sa objavilo 112 infikovaných ľudí spojených s fitnescentrami.

O čo v skutočnosti išlo? V polovici februára sa v Južnej Kórei uskutočnil workshop pre inštruktorov fitnescentier, kde sa zrejme nakazilo 8 ľudí. Títo ôsmi ľudia mali následne hodiny v dvanástich zariadeniach, v ktorých viedli najmä lekcie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • v piatok na Slovensku pribudlo 23 nových prípadov nákazy
  • USA hlásia tretí deň za sebou rekordný počet novoinfikovaných
  • vo svete zaznamenali rekordných 228-tisíc prípadov za deň

Príroda, Svet, Zdravie

Teraz najčítanejšie