Denník N

Trump odporúča liek na COVID-19, ktorý podľa vedcov zvyšuje úmrtnosť

Donald Trump počas tlačovej konferencie o koronavíruse. Foto - TASR/AP
Donald Trump počas tlačovej konferencie o koronavíruse. Foto – TASR/AP

AKTUALIZÁCIA 5. 6. 2020: Štúdia uverejnená v časopise Lancet bola stiahnutá. Jej autori nedokázali overiť rozsiahlu databázu použitých lekárskych záznamov.

„Už ho beriem približne týždeň a pol a stále som tu,“ vyhlásil o hydroxychlorochíne minulý týždeň americký prezident Donald Trump. Svetová zdravotnícka organizácia v pondelok pozastavila klinické skúšky tohto lieku pre obavy o bezpečnosť pacientov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zastavila skúšanie hydroxychlorochínu na základe štúdie publikovanej v magazíne Lancet. Jej dáta naznačujú, že experimentálna liečba týmto antimalarikom zrejme pacientom s COVID-19 nepomáha. Môže byť dokonca škodlivá.

Liečbu vedci spájajú s nárastom úmrtnosti a srdcových arytmií.

„Výkonná skupina zastavila hydroxychlorochínovú časť klinického skúšania v rámci Solidarity (názov projektu – pozn. red.), kým rada pre monitorovanie dát preverí ich bezpečnosť,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal, že ostatné časti výskumu pokračujú.

Veľa pozitívnych telefonátov nestačí

Aj keď minulé vedecké výsledky ukazovali, že pri tvrdeniach o hydroxychlorochíne treba byť opatrný, prezident USA sa nimi neriadi. Keď sa ho novinári minulý týždeň pýtali na dôkazy o účinnosti tohto lieku proti novému koronavírusu, odpovedal, že dostáva „veľa pozitívnych telefonátov“.

Následne tvrdil, že hydroxychlorochín užíva aj mnoho zdravotníkov. Trump si liek vyžiadal od svojho lekára. Odporúča ho ako prevenciu pred infekciou SARS-CoV-2.

Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) vydal lekárom povolenie na núdzovú skúšobnú liečbu u pacientov s COVID-19. Agentúra však upozornila aj na možné vedľajšie účinky a takúto liečbu neodporúča mimo nemocnice.

Mike Ryan, výkonný riaditeľ núdzového programu Svetovej zdravotníckej organizácie, tlmočil v reakcii na Trumpa odkaz popredných zdravotníckych odborníkov. Uviedol, že hydroxychlorochín ani podobný chlorochín sa zatiaľ nepotvrdili ako účinné pri liečbe alebo prevencii COVID-19.

Niektorí vedci sa sťažujú, že im politizácia lieku sťažuje výskum.

Lekári zase upozornili na to, že v dôsledku takýchto vyjadrení je v Spojených štátoch nedostatok spomenutých liekov. To spôsobuje, že sa k nim nemôžu dostať pacienti, ktorí ich potrebujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

Príroda, Zdravie

Teraz najčítanejšie