Denník N

Báli sa to robiť aj komunisti. Poľské verejnoprávne rádio vyradilo z hitparády pesničku kritizujúcu Kaczyńského

Na protest odišlo z rozhlasovej Trojky niekoľko novinárov na čele s dlhoročným moderátorom populárnej relácie.

Listą Przebojów na Trojke je najslávnejšia a najdlhšie fungujúca rozhlasová hitparáda v Poľsku. Začala vysielať počas stanného práva v roku 1982 a do veľkej miery bola „ostrovom slobody“ aj v časoch najhlbšieho komunizmu. Vyrastali na nej mnohé generácie Poliakov.

„Počas všetkých tých rokov bolo pre hudobníkov či kapely veľkou prestížou vyhrať ju,“ hovorí pre N poľský novinár Dariusz Kalan.

Hitparáda, ktorú vysiela tretí kanál poľského verejnoprávneho rozhlasu známy ako Trojka, bude mať tento piatok jubilejné 2000. kolo. No to nie je hlavný dôvod, prečo sa posledné dni stala táto hitparáda jednou z hlavných tém v krajine.

V 1998. kole pred vyše týždňom vedenie stanice nariadilo stiahnuť víťaznú pieseň rockera Kazika, ktorá nepriamo kritizovala predsedu vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. Následne odstúpil Marek Niedźwiecki, moderátor, ktorý viedol hitparádu 35 z 38 rokov jej existencie, a výpoveď dalo niekoľko ďalších jeho kolegov.

Opozícia hovorí o popieraní slobody slova v krajine, niektorí hudobníci odmietajú, aby sa ich pesničky na Trojke hrali. Niektorí tvrdia, že to pripomína „časy najhoršieho komunizmu“.

Autor protestsongov

Kazik Staszewski, známy ako Kazik, je populárny poľský rockový spevák, ktorý mal hity najmä v 80. a 90. rokoch. „Vo veľmi silných inteligentných protestsongoch kritizoval takmer každého. Niektoré z nich sú naozaj ikonické,“ hovorí novinár Dariusz Kalan.

Jeho najnovšia pesnička, ktorú napísal počas pandémie koronavírusu, sa volá Tvoja bolesť je lepšia ako moja (Twój ból jest lepszy niż mój). Reagoval v nej na to, že najmocnejší muž v krajine Jaroslaw Kaczyński počas desiateho výročia smrti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczyńského Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie