Denník N

Joga a okultizmus? V Amerike sú aj skupiny, ktoré praktizujú kresťanskú jogu, hovorí sociálny antropológ

Sociálny antropológ Vladimír Bahna. Foto N - Tomáš Benedikovič
Sociálny antropológ Vladimír Bahna. Foto N – Tomáš Benedikovič

Konzervatívni kresťania sa boja, že joga môže pôsobiť ako trójsky kôň pre nevhodné duchovné smerovanie, hovorí sociálny antropológ Vladimír Bahna z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.

V rozhovore sa dočítate,

  • prečo kresťania spájajú jogu s okultizmom,
  • čo je vlastne okultizmus,
  • ako vyzerá kresťanská joga,
  • prečo sa konzervatívni kresťania boja Harryho Pottera,
  • ako máme chápať svedectvá o stretnutí s Duchom Svätým,
  • prečo sú konšpirácie aj dnes také živé.

Video staršieho dáta, na ktorom súčasný minister zdravotníctva Marek Krajčí spája jogu s okultizmom, vyvolalo negatívne reakcie. Aj cvičitelia jogy žiadajú ospravedlnenie. Ako máme chápať to, keď niekto v 21. storočí hovorí o joge ako o okultizme?

Treba to brať ako vyjadrenie v určitom kontexte. Veľké svetové náboženstvá ako kresťanstvo sú citlivé na prenikanie iných duchovných smerov. To znamená, že v tomto zmysle sú také vyjadrenia úplne bežné a nevidím na tom nič zvláštne.

Samozrejme, chápem, že ľudia, ktorí praktizujú jogu, to vnímajú citlivo a môžu sa cítiť dotknutí. Problémom je práve spojenie so slovom „okultizmus“, ktoré má v bežnom jazyku a hlavne v súvislosti s tým, v akom význame ho používajú konzervatívni kresťania, negatívne konotácie.

No v princípe toto vyjadrenie zapadá do toho, čo náboženstvá robia – hovoria veriacim, čo majú alebo nemajú robiť. Samotné slovo „okultizmus“ nie je až také podstatné. Podľa mňa je to podobné, ako keď vám niekto povie, že na Štedrý deň sa máte postiť, alebo keď židia veria, že je zakázané jesť bravčové. Aj joga je v tomto zmysle činnosť, ktorá z teologických alebo iných dôvodov môže byť vnímaná v konkrétnom náboženskom kontexte ako duchovne nevhodná.

Aj na Slovensku sú populárne viaceré cvičenia, ktoré pochádzajú z iných kultúr. Prečo sa práve joga ocitla v hľadáčiku konzervatívnych kresťanov, ktorí ju vnímajú ako niečo negatívne?

Súvisí to predovšetkým s tým, že joga

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Marek Krajčí

Rozhovory

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie