Denník N

Nákaza prišla na Slovensko z 52 krajín a zasiahla najmä mladších ľudí, hovorí nová analýza štátnych hygienikov

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Úrad verejného zdravotníctva pripravil analýzu prípadov ľudí, ktorí sa u nás nakazili COVID-19. Desať percent hospitalizovaných s koronavírusom zomrelo.

Koronavírusom sa na Slovensku nakazili hlavne mladší ľudia. Z analýzy, ktorú urobili v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, vyplynulo, že najviac pozitívne testovaných bolo v skupine ľudí od 20 do 24 rokov, hneď za nimi nasledovala veková skupina 25 – 34 rokov.

Analýza nakazených vznikla z údajov nazbieraných od 6. marca, keď sa vyskytol prvý prípad, do 20. mája, keď už klesol počet aktívne nakazených k dvom stovkám, z ktorých väčšina mala len ľahký priebeh ochorenia, desiati boli v nemocnici a žiaden pacient nebol na umelej pľúcnej ventilácii. Hygienici okrem iného zistili, že dva okresy – Veľkokrtíšsky a Medzilaborecký – koronavírus úplne obišiel.

Nízky počet obetí koronavírusu na Slovensku (28), ktorý bol výrazne pod úrovňou Česka (317) či mnohých iných európskych krajín, súvisí podľa hygienikov práve s tým, že sa nakazili najmä mladí ľudia. Je známe, že ochorenie COVID-19 je nebezpečné predovšetkým pre starších.

Zdroj: ÚVZ

Desatina pacientov v nemocniciach zomrela

V pondelok 25. mája ležalo v nemocniciach desať ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19, jeden z nich bol na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Keď sa hygienici v analýze pozreli, aký dosah malo ochorenie na hospitalizovaných pacientov, zistili, že takmer

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie