Denník N

Prípad Fico: keď sa šéfovi prejavuje priveľa vďačnosti

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Politická strana bez lojálnosti nemôže fungovať, ale prehnaná vďačnosť doviedla Smer k servilnosti.

Sledovať vývoj v Smere nie je užitočné len pre emancipáciu skupiny okolo Petra Pellegriniho. Poučné sú aj postoje ľudí, čo sa postavili na stranu Roberta Fica.

Od utorňajšej tlačovky nespokojencov sa už ozvali viacerí. A časť prijala predsedovu argumentáciu, že v strane by mu mnohí mali byť vďační za svoje kariéry. Napríklad podľa Ladislava Kamenického „mnohí poprední smeráci“ asi zabudli, „aké príležitosti im dal Robert Fico a čím sú dnes“.

Je to dobre zadefinovaná téma. V Smere mnohí naozaj spravili kariéry len vďaka Ficovi, pretože sami boli bez podpory vedenia nevýrazní až neviditeľní. Mali teda šťastie, že pôsobili vo veľkej strane, ktorá po každých voľbách obsadzovala stovky postov. Ich kariéry jednoducho často boli výsledkom nevyhnutnosti obsadzovať množstvo funkcií aj na úkor kvality. Život mnohých týchto ľudí by bol bez silného Smeru minimálne materiálne menej uspokojujúci a odvďačovali sa mu za to poslušnosťou.

Video: Pellegrini vyzval Fica na odchod
(Autorka: Tablet TV, Martina Koník)

Takto to Robert Fico chcel a takto bol spokojný, lebo si tým udržiaval kontrolu nad stranou. A toto roky rešpektoval aj Peter Pellegrini až do chvíle, keď mu to prestalo vyhovovať.

Dnes je však poukazovanie na potrebu vďačnosti Ficovi a citové vydieranie, že toto sa predsedovi nerobí, vysvetlením, prečo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Pellegrini

Robert Fico

Smer

Komentáre

Teraz najčítanejšie