Denník N

V karanténe som mal oveľa viac aktivít než bežne, vraví Richard Müller. Na jeseň mu vyjdú tri albumy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V apríli mala prísť do kín česká komédia Štěstí je krásná věc. Premiéra filmu sa pre koronavírus odložila, ale vo februári sa ešte stihla objaviť pesnička, ktorú naspieval Richard Müller. Úplne nová, s názvom Chladnej den. A akustická balada s rádiovým refrénom nie je jeho jedinou novinkou. Tento týždeň zverejnil ešte zaujímavejšiu skladbu.

Anomália bude naozaj anomáliou

„Už viem kto som / nemám už v hlave nič / a duša prosím krič / tým všetkým okolo,“ zopakuje v úvode dvakrát. Keď ďalej zaznie „Pomôž teraz mne / niesť to bremeno v tme / v tichu ležím na dne“, na prvé počutie to s melancholickou hudbou a čiernobielym videoklipom pôsobí ako ďalší výkrik o pomoc. V závere refrénu sa však hudba aj text preklopia do inej polohy: „Aj keď iný som to ja / nevzdávam sa bez boja / som anomália“.

Hoci to pôsobí ako veľmi osobná pieseň Richarda Müllera, autorom textu (aj hudby) je niekto iný. Pesnička je dielom o generáciu mladšieho košického hudobníka a producenta Laca Rychtárika. Ten v roku 2010 získal Zlatého slávika s kapelou Good Fancy ako Skokan roka a o dva roky začal robiť vlastný projekt Call Me Steve. Na hudobnej scéne je známy aj vďaka videoklipom pre mladých popových spevákov a teraz pripravil novinku pre Richarda Müllera.

„Začalo sa to tak, že raz sa s Petrom Riavom z Universalu o mne rozprávali, Laco potom zašiel domov a údajne za popoludnie mal hotovú muziku aj text. Prekvapilo ma, že napísal pesničku, ktorá mi hovorila úplne z duše, ale musím sa priznať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • v sobotu na Slovensku pribudlo 8 prípadov nákazy, v piatok 23
  • svet má nový rekord, za deň zaznamenali 230-tisíc nakazených
  • USA hlásia rekordný nárast nakazených tretíkrát za štyri dni
  • Trump sa vôbec prvýkrát objavil na verejnosti s rúškom
  • Chorvátsko po ďalšom rekordnom náraste sprísňuje opatrenia

Kultúra

Teraz najčítanejšie