Denník N

Odborník radí, ako na svalovicu: radšej rozhýbať, stravovaním zázraky nedosiahnete

Ilustračné foto – Unsplash/Jonathan Borba
Ilustračné foto – Unsplash/Jonathan Borba

„Kedysi sa razil slogan ‚No pain, no gain‘ (žiadna bolesť, žiadne výsledky). Nie je to však celkom pravda. Svalová horúčka nie je absolútne nevyhnutnou podmienkou rastu svalov,“ hovorí profesor z Katedry športovej kinantropológie FTVŠ UK Dušan Hamar.

V rozhovore sa dozviete:

  • prečo je predpokladaný účinok studenej a teplej vody pri svalovici podobný
  • ako laktát vplýva na svaly
  • či veľmi silná svalovica predstavuje zdravotné riziko
  • ako sa vyvarovať natrhnutí svalov

Je svalovica niečo, z čoho by sme sa po tréningu mali tešiť?

Pokiaľ nedosiahne zničujúce rozmery, tak áno. Mierna svalovica po tréningu je z môjho pohľadu veľmi príjemný pocit – dáva najavo, že sme niečo urobili a tréning k niečomu prispel.

Čo ak sa časom už nedostavuje? Znamená to, že svaly ďalej nerastú?

Je to prejav adaptácie na zaťaženie. Všeobecne platí, že účinky tréningov sú najvýraznejšie na začiatku, časom je ich cítiť menej a je potrebné zvyšovať intenzitu či objem. Nedá sa však povedať, že výrazná svalová horúčka je podmienkou rastu svalov. Kedysi sa razil slogan „No pain, no gain“ (žiadna bolesť, žiadne výsledky). Nie je to však celkom pravda. Svalová horúčka nie je absolútne nevyhnutnou podmienkou rastu svalov.

Je lepšie svalovicu rozhýbať alebo vyležať?

Lepšie je trochu sa nenáročným spôsobom hýbať. Svaly sa potom lepšie prekrvujú a regeneračné procesy prebiehajú rýchlejšie. Nejaká nenáročná aktivita je teda prospešnejšia ako pasívne vyčkávanie. Môže to byť napríklad jazda na bicykli alebo ľahký klus.

Čo si myslíte o masáži? Pomáha pri zmierňovaní svalovice?

Masáž je veľmi populárna, športovci ju milujú, ale z vedeckého hľadiska je veľmi ťažké preukázať, či naozaj funguje alebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie