Denník N

Sudca Pavol Polka, ktorý sa spomína v súvislosti s korupciou na žilinských súdoch, odchádza z justície

Ilustrácia N - Hedviga Gutierrez
Ilustrácia N – Hedviga Gutierrez

Meno sudcu Pavla Polku sa nedávno spomínalo najmä v súvislosti s vyšetrovaním rozsiahlej korupcie na žilinských súdoch. On podozrenia odmietal. Obvinený nie je.

Ešte minulý týždeň tvrdil, že ak by sa vzdal funkcie sudcu, mohlo by sa to brať ako jeho porážka. Dnes je už isté, že sa dlhoročný žilinský sudca Pavol Polka predsa rozhodol odísť z justície. Dôvod jeho rozhodnutia zatiaľ nie je jasný. Na otázku Denníka N nereagoval.

Pred časom však priznal, že už v apríli požiadal o starobný dôchodok. „Sám so svojimi blízkymi sa rozhodnem o svojej ďalšej profesionálnej budúcnosti,“ reagoval.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú informoval Polka o vzdaní sa funkcie listom dnes, potvrdil jej hovorca Martin Strižinec. Ako dôvod sudca uviedol nadobudnutie nároku na starobný dôchodok.

Polka bol v justícii viac ako 30 rokov. Šéfoval Okresnému súdu v Žiline, bol vojenským sudcom, neskôr prešiel na krajský súd. Štefan Harabin ho zavolal aj na stáž na Najvyšší súd.

Nedávno sa jeho meno spomínalo najmä v súvislosti s vyšetrovaním rozsiahlej korupcie na žilinských súdoch. On však všetky podozrenia odmietal.

Podozrenie z desiatky ovplyvnených prípadov

Polícia zdokumentovala od roku 2015 desiatku ovplyvnených konaní v prospech obžalovaných či odsúdených na žilinských súdoch. Oslobodenie spod obžaloby malo stáť 20-tisíc eur, prepustenie z väzby či podmienečné prepustenie na slobodu o polovicu menej. V jednom prípade mal platiť odsúdený až

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Korupcia na žilinských súdoch

Slovensko

Teraz najčítanejšie