Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Čo môžete nájsť v kaviarni, v ktorej ste ešte nikdy neboli

Ilustrácia Teodora Schnitzera v knihe Balada o smutnej kaviarni.
Ilustrácia Teodora Schnitzera v knihe Balada o smutnej kaviarni.

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Minule som písal o šťastnej a obohacujúcej náhode. Začnem ňou aj dnes. Prihodiť sa vám môže napríklad vtedy, keď narazíte na niektorú z malých knižničiek, ktoré slúžia na odkladanie a nachádzanie kníh. Takto som našiel Baladu o smutnej kaviarni od Carson McCullersovej. Od nej sa rozvinula sieť, s ktorou sa podelím.

Ako môže vzniknúť kaviareň? Tak, že sa na jednom mieste nečakane zídu ľudia a zistia, že ich to obohacuje. Americká autorka Carson McCullersová rozvinula v Balade o smutnej kaviarni (1951, slovensky 1967) príbeh o samote. Outsideri, čudáci, vyvrheli a „malí ľudia“ blúdia južanským mestečkom a hľadajú trochu potešenia.

Od tragédie v texte nikdy nie je ďaleko k osobným peripetiám. McCullersová si prešla viacerými chorobami, sprevádzal ju alkohol a srdce zabiehalo od mužov k ženám. Jej postavy poznačené samotou i ona sama sa stala predmetom mnohých kníh, adaptácií, dramatizácií či zhudobnení. Kultúrna sieť sa rozpriadala ďalej.

Carson McCullersová. Foto – Library of Congress

*

Ak sa vám dostane do rúk slovenské vydanie Balady zo 60. rokov, budete nielen čítať, ale sa aj pozerať. Text totiž sprevádzajú ilustrácie. Meno ich autora Teodora Schnitzera najprv nič nehovorí. Štýl obrázkov však niečo pripomína. Trochu rešeršujete. A zrazu sa otvorí story, ktorá nie je od osudov postáv McCullersovej ďaleko.

Teodor Schnitzer (1933 – 2003) ilustroval Winnetoua, Posledného mohykána či Poklad na Striebornom jazere. Jeho diela sprevádzali mnohé knihy z edície Stopy. O ňom sa však nevedelo takmer nič, ako keby ani neexistoval. Po „tajomnom mužovi z východu“ preto vzniklo pátranie. Ako to celé dopadlo, zachytila pred piatimi rokmi kolegyňa Jana Močková. Ten kľukatý príbeh naozaj stojí za to.

Ilsutrácia Teodora Schnitzera z Balady o smutnej kaviarni.
Teodor Schnitzer: Posledný Mohykán

*

McCullersová milovala hudbu, ak by nepísala, bola by klaviristkou. Hudba preniká aj jej textami. Niet preto divu, že aj ona prenikla do hudby. Prominentne na poslednom albume

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie