Denník N

Eduard Chmelár zakladá vlastné politické hnutie, nazval ho SEN

Eduard Chmelár (vpravo). Foto - TASR
Eduard Chmelár (vpravo). Foto – TASR

Chmelár sa snažil do veľkej politiky dostať na kandidátke Strany zelených, pred voľbami v roku 2012 sa na týždeň spojil aj s hnutím 99 percent. Teraz sníva o svojom politickom hnutí.

Rektor Akadémie médií a ľavicový aktivista Eduard Chmelár začal v piatok napoludnie v Banskej Bystrici zbierať podpisy na založenie vlastného politického hnutia. Malo by sa volať SEN, čo má byť skratka spojenia Solidarita-Ekológia-Nenásilie. Vznik projektu ohlásil na svojom profile na Facebooku.

„Celý svoj profesionálny život premýšľam, diskutujem a polemizujem o Slovensku,“ vysvetľuje dôvody na vznik hnutia. „Nie vždy som príjemný, ale vždy som otvorený. Mojim známym, priateľom a možno aj svojim deťom občas musím liezť na nervy, keď im vášnivo rozprávam o tom, ako by to tu mohlo vyzerať, a prečo to tak nie je.“

Základným cieľom hnutia SEN má byť podľa Chmelára „odstrániť oligarchický, korupčný a partokratický systém, ktorý dusí rozvoj našej vlasti, a vybudovať moderný štát postavený na sociálnych, environmentálnych a mierových princípoch“.

Logo Chmelárvho hnutia. Zdroj - Facebook Eduarda Chmelára
Logo Chmelárvho hnutia. Zdroj – Facebook Eduarda Chmelára

I keď Chmelár v niektorých médiách vystupuje ako nezávislý politológ, kde v ostatnom čase často háji politiku ruského prezidenta Vladimira Putina, o vstup do politiky sa v minulosti pokúšal už niekoľkokrát.

Pred voľbami v roku 2010 ho na svoju kandidátku vzala Strana zelených, v roku 2012 zase hnutie 99 percent. Z neho sa však po siedmich dňoch stiahol. Vysvetľoval to rozdielnymi názormi na programové otázky a personálne obsadenie kandidátky.

Chmelára ako vysokoškolského pedagóga niekoľkokrát obvinili z plagiátorstva, najznámejší je starší blog Gabriela Šípoša. Chmelár obvinenia vždy odmietal. V rozhovore pre denník SME vysvetľoval, že ak od niekoho prevezme nejaké myšlienky a spojí ich so svojimi, nejde o plagiát, ale o kompilát.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie