Denník N

Newsfilter: Jankovská musí mať z rozhodnutia generálnej prokuratúry radosť

1. Podmienka pre Jankovskú. 2. Je načase zrušiť núdzový stav. 3. Krajčí riadi ministerstvo ako kolotoče.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

1. Podmienka pre Jankovskú

Monika Jankovská, ktorá patrí medzi obvinených Kočnerových sudcov v kauze Búrka, napokon môže vyviaznuť s trestom nižším ako policajt, ktorý si vypýta úplatok za neuloženie pokuty vodičovi.

Vyplýva to z rozhodnutia trestnej námestníčky generálnej prokuratúry Viery Kováčikovej, podľa ktorej bývalá štátna tajomníčka Smeru nemusela spáchať trestný čin, ktorý súvisel s jej výkonom funkcie verejného činiteľa a rovnako mohlo ísť z jej strany o nepriamu korupciu.

Obe skutočnosti by skresali možnú výšku trestu, ktorý by jej súd mohol uložiť, na dva až päť rokov. A Jankovská by si ako doteraz netrestaná mohla vysúdiť len podmienku.

Ako je to možné. Jankovská je obvinená v kauze zmenky, v ktorej údajne tlačila na sudkyňu Maruniakovú, aby rozhodla v prospech Kočnera – bol to jeho jediný úspech na súde so zmenkami, Maruniaková rozhodla, že Kočner má dostať osem miliónov eur.

Prípad je detailne zmapovaný vďaka Threeme, cez ktorú si Kočner s Jankovskou intenzívne písali a ktorú už Špecializovaný súd v Pezinku uznal za dôkaz. Preto ani generálna prokuratúra, menovite námestníčka Kováčiková nepochybuje o obvinení a dôkazoch proti Jankovskej, dokonca píše, že „išlo o jej spôsob života“.

Jankovská je obvinená, že prijala úplatok ako verejný činiteľ, ale Kováčiková pochybuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Kauzy Búrka a Víchrica

Koronavírus

  Marek Krajčí

  Monika Jankovská

  Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie