Denník N

Nedeľná nekázeň: Svätý Bonhöffer a svätý Gabčík

Pražský pamätník parašutistov, ktorí spáchali atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. FOTO - TASR
Pražský pamätník parašutistov, ktorí spáchali atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. FOTO – TASR

Keby sa mala v kostoloch podpisovať petícia za svätorečenie Gabčíka, bol by som jednoznačne proti. Nechcem ani pomyslieť na možnosť, že by niekto lietal s parašutistovou relikviou v Rajeckej doline. 

Portál Westminsterského opátstva stáročia zdobili len prázdne niky. V roku 1998 do nich umiestnili sochy moderných svätcov a svätíc. Galéria desiatich vzácnych osobností, žien aj mužov z celého sveta, odkazuje aj na variácie krutosti, ktorá z nich spravila mučeníkov. Jedným z nich je evanjelický teológ Dietrich Bonhöffer, ktorého popravili v roku 1945 pre účasť na plánovanom atentáte na Hitlera. K druhej svetovej vojne sa vzťahuje aj bronzová pamätná tabuľa na fasáde chrámu. Pripomína československých vojakov, ktorí padli v boji za oslobodenie Británie a Európy. Medzi nich patrí aj slovenský rodák Jozef Gabčík, ktorému sa spolu s Čechom Janom Kubišom podarilo koncom mája 1942 úspešne dotiahnuť do konca vojenskú diverznú akciu Anthropoid. Jej výsledkom bolo zabitie veľmi vysoko postaveného nacistického pohlavára, ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Zabi tyrana! Mor ho!

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Kristina Križanová je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Iné podcasty Denníka N

Nedeľná nekázeň

Komentáre

Teraz najčítanejšie