Denník N

Čierna diera planétu roztrhá a z človeka urobí špagetu. Zatiaľ len teoreticky

Čierna diera. Foto – NASA/CXC/M.Weiss
Čierna diera. Foto – NASA/CXC/M.Weiss

Ako sa deformuje časopriestor za bodom, z ktorého niet návratu, a prečo si ľudia mysleli, že CERN zničí čiernou dierou svet? Český astrofyzik, ktorý spoluobjavil zatiaľ najbližšiu čiernu dieru k Zemi, hovorí, že pre nás nepredstavuje väčšie nebezpečenstvo než iné objekty v galaxii.

Najbližšia čierna diera je od Zeme vzdialená tisíc svetelných rokov. Ak by sme na rýchlosť svetla prepočítali vzdialenosť Slnka a Zeme, bola by vzdialená „len“ 8 minút a 19 sekúnd.

Objekt s nekonečnou hustotou má takú silnú gravitáciu, že zničí všetko, čo sa k nemu priblíži. Podľa českého astrofyzika Petra Hadravu sa netreba báť, že nás roztrhá.

Predstavuje pre nás len nepatrné nebezpečenstvo a je pravdepodobné, že dosť veľa neobjavených čiernych dier sa skrýva ešte bližšie. „Najväčšie nebezpečenstvo by mohlo spočívať v kozmickom žiarení, ktoré vzniká pri výbuchu supernovy. Tá sprevádza vznik čiernej diery,“ hovorí vedec.

„Tesný prelet čiernej diery okolo slnečnej sústavy by mohol narušiť aj jej stabilitu, ale to by nastalo i pri prelete obyčajnej hviezdy,“ vysvetľuje astrofyzik, ktorý analyzoval dáta vedúce k jej objavu.

Hviezdy, ktoré okolo čiernej diery krúžia, sú jasne viditeľné voľným okom, ak ste na južnej pologuli. Systém je totiž súčasťou súhvezdia Telescopium.

Tragicky prerušený výskum

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

CERN

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie