Denník N

Ministerstvo školstva tu buduje kult jednotkárov, ozývajú sa kritici zmien v prijímaní na stredné školy

Polročné vysvedčenie bude mať zrazu omnoho väčšiu váhu. Foto – TASR
Polročné vysvedčenie bude mať zrazu omnoho väčšiu váhu. Foto – TASR

Ministerstvo vzhľadom na koronavírus zrušilo prijímačky, takže hlavné slovo pri rozhodovaní o osude žiakov nemali ich aktuálne vedomosti či talent, ale známky. Systém nastavilo tak, aby výrazne zvýhodnil jednotkárov, takže napríklad jednotka a trojka boli na prijímačkách viac ako dve dvojky.

Práve v týchto dňoch a týždňoch zažívali 14- a 15-ročné deti a ich rodičia napínavé chvíle. Dozvedali sa, či ich prijali alebo neprijali na stredné školy a gymnáziá.

Tento rok to bolo inak, pretože koronakríza a zavreté školy znemožnili konanie prijímačiek, ale napríklad aj známeho monitora (Testovania 9). Druhým špecifikom bolo, že žiaci, ktorí neboli čistými jednotkármi, mali menšie šance ako obvykle, aj keď mali slušný priemer.

Zažili to napríklad na súkromnej základnej škole v Senci. Končilo tam 16 deviatakov, na školu však prijali len jediné dieťa. „Keď začali prichádzať prvé výsledky, chytali sme sa za hlavu, riešili sme to s celými rodinami. Bolo to jednoducho kruté,“ hovorí riaditeľka Iveta Barková.

Išlo pritom o dobrých žiakov, ktorí mávali na vysvedčení len občas dvojky. Viacerí si dali prihlášky na dve gymnáziá a dve bilingválne gymnáziá. „Dieťa s priemerom 1,09 sa nedostalo ani na jednu z týchto škôl,“ hovorí zronená riaditeľka.

Deviataci si mohli podať až štyri prihlášky na stredné školy – okrem dvoch prihlášok na „bežné“ školy sa mohli hlásiť aj na dve talentové stredné školy. Rodičia museli taktizovať ešte o niečo viac ako inokedy. Ak rozposlali prihlášky len na najlepšie gymnáziá, hrozí, že sa nedostanú ani na jedno.

V Senci majú napríklad aj žiačku, ktorá sa hlásila na bilingválne gymnázium a medzi plusové body si zarátala aj výhru v okresnom kole v olympiáde zo slovenčiny. Na gymnázium sa však nedostala, hoci mala od 6. triedy na vysvedčení jednu jedinú dvojku z matematiky. Nakoniec ju

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Branislav Gröhling

Koronavírus

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie