Denník N

Má vôbec zmysel hovoriť o Trianone?

Protest proti Trianonskej mierovej zmluve. Foto - TASR/AP
Protest proti Trianonskej mierovej zmluve. Foto – TASR/AP

Prečo riešia Maďari ešte stále storočnú traumu Trianonu a prečo to nebaví Slovákov? Možno preto, že si kladieme zlé otázky.

Ako Maďar žijúci na Slovensku sa stretávam s dvoma dominantnými prístupmi k téme stého výročia podpísania trianonskej zmluvy. Slovákov to celé veľmi netrápi, považujú ju za uzavretú otázku a nechápu, prečo túto tému Maďari stále otvárajú.

Jediná vec, ktorá slovenskú verejnosť v tejto súvislosti ešte zaujíma, či sa pri príležitosti výročia nezosilnia revizionistické hlasy v Maďarsku. Akoby Maďarsko ešte znamenalo akúkoľvek vojenskú hrozbu pre kohokoľvek – je to veľmi absurdná myšlienka. Ak Maďari znamenajú pre niekoho hrozbu, tak pre seba samých. Stačí si prečítať zopár článkov o aktuálnom dianí v Maďarsku – nepochopíme z nich celú situáciu (keďže je nepochopiteľná), ale dostaneme aspoň nejaký hmlistý obraz.

Ak predsa na Slovensku niekto začne rozoberať maďarskú traumu z Trianonu, hneď skončíme pri takých lacných a otrepaných stereotypoch, akým je aj mýtus o tisícročnom utláčaní Slovákov. Je dosť unavujúce argumentovať proti takýmto starým múdrostiam.

Zo strany Maďarov sa zas stretávam takmer jedine so zdôrazňovaním národnej spolupatričnosti. Akoby išlo o otázku, ktorá sa týka jedine Maďarov, akoby sme žili v izolovanej galaxii, kde nikto iný na naše životy nemá žiadny vplyv, ale ak náhodou má, tak to môže byť iba náš nepriateľ.

Tento prístup symbolizuje aj nový, veľkolepý pamätník v Budapešti, ktorý pre koronakrízu odhalia až v auguste. Ako veľmi výstižne napísal v denníku Új Szó historik László Szarka, tento pamätník ukazuje, že sme z príčin Trianonu stále nič nepochopili.

Na inak veľmi impozantný monument sa dostali názvy všetkých obcí Uhorska podľa názvoslovia z roku 1913. Práve vtedy uhorské úrady pomaďarčili názvy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie