Tri milióny pasov pre Hongkong? Ak bude zle, Johnson má odvážny plán

Ak Peking pretlačí bezpečnostný zákon v Hongkongu, britský premiér chce jeho obyvateľom ponúknuť britské občianstvo.
Pre bezprecedentný krok sa rozhodol britský premiér Boris Johnson v súvislosti s politickou krízou v Hongkongu, ktorý býval britskou kolóniou.
Londýn ju v roku 1997 vrátil Číne s podmienkou, že tam zachová model jedna krajina, dva systémy. Inými slovami – na rozdiel od komunistickej diktatúry si tam vyše sedem miliónov obyvateľov môže užívať demokratické výsady.
Tento model je však už dlhšie pod veľkým tlakom.
Obyvatelia Hongkongu už druhý rok s malou prestávkou vynútenou koronavírusom protestujú proti snahe Pekingu ukrajovať im z ich autonómie. Ich obavy posledné dni výrazne narástli, keď im Čína nanútila bez súhlasu ich parlamentu novú bezpečnostnú legislatívu.
Tá umožňuje v sedem miliónovom svetovom finančnom centre pôsobiť čínskym agentom, či ohroziť slobodu slova na základe vágnej definície terorizmu.

Boris Johnson sa preto rozhodol, že obyvateľom ostrovu ponúkne „alternatívu voči čínskej represii“ a poskytne im britské občianstvo, ak by nanútený bezpečnostný zákon viedol k narušeniu autonómie Hongkongu.
Britský premiér to napísal v článku pre londýnske The Times.
Uspeli, lebo sú slobodní
„Je niečo úžasné na fakte, že malý ostrov v delte Perlovej rieky vyrástol vo veľké obchodné mesto a komerčnú veľmoc východnej Ázie. Úžasné, ale nie neúmyselné alebo náhodné. Hongkong uspel, pretože