Denník N

Nutričná špecialistka: Často sa stretávam so strachom z jedla, ľudia niečo zjedia a potom majú výčitky (+ recepty)

Veronika Pourová. Foto - archív V. P.
Veronika Pourová. Foto – archív V. P.

Veronika Pourová je nutričná špecialistka, radí ľuďom na blogu Ne hladu. Má aj ambulanciu, kde pomáha klientom s jedálnym lístkom a nastavením zdravého životného štýlu. Po koronakríze je o jej ambulanciu väčší záujem. S klientmi rieši v 80 percentách chudnutie.

Niektorí ľudia počas karantény pribrali – menej sa hýbali a viac jedli. Existuje univerzálna rada pre človeka, ktorý je zdravý, ale chce schudnúť? Čo by mal obmedziť?

Karanténa je dosť netypický režim a mnohým ľuďom pomôže, keď sa vrátia do normálu, keď sa začnú prirodzene pohybovať a aj inak stravovať. Najskôr by som teda asi počkala – je možné, že kilá pôjdu samy dole po zmene režimu. Ak je to niekto, kto priberal už pred karanténou a počas nej sa to len zrýchlilo, treba sa pozrieť, prečo sa to deje. Či to je len nedostatkom pohybu alebo aj chybou v jedálnom lístku. U každého môže byť chyba niekde inde.

Predtým, ako ľudia prídu k odborníkovi, často skúšajú schudnúť sami. Aké sú trendy, ak sa pokúša človek schudnúť sám doma?

Najčastejšie sa stretávam s tým, že prestanú jesť prílohy, ale potom prirodzene zvýšia príjem tukov. Musíme niečo jesť, a keď niečo odoberieme, inde si prirodzene pridáme. Potom prídu s tým, že konzumujú veľa tukov.

Môžem si to predstaviť tak, že jedia omnoho viac mäsa či syrov a menej zemiakov, ryže či cestovín?

Ide najmä o syry, ale aj sladkosti. Človek vníma sladkosti ako zdroj cukrov, ale mnohí si neuvedomia, že sladká tyčinka je aj veľmi tučná. Okrem toho to môžu byť zákusky, ale aj sladké pečivo. Oriešky a avokádo sú zdravé tuky, ale ak ich človek zje priveľa, tiež prijme priveľa tukov.

Prílohy ľudia obmedzujú všetky, alebo sú v tom rozdiely?

Veľa ľudí obmedzí všetky prílohy. Napríklad ich prestanú jesť na večeru. Niektorí obmedzia len zemiaky alebo pečivo. Ale v princípe je to to isté, lebo ak si na obed dáte len zeleninový šalát s mäsom bez pečiva, tak poobede budete umierať od hladu a skôr si dáte keksík.

Sú jedlá alebo potraviny, ktoré by ľudia mali z jedálneho lístka vynechať, ak chcú schudnúť?

Sú potraviny, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Zdravie

Teraz najčítanejšie