Denník N

Vrátil sa, aby zistil, prečo jeho rodina volí radikálnu pravicu

Sociológ a filozof Didier Eribon. Foto - JCS
Sociológ a filozof Didier Eribon. Foto – JCS

Sociológ a filozof Didier Eribon v bestselleri Návrat do Remeša na osobnom príklade skúma, ako sa tvoria nálady v spoločnosti.

Môžete si povedať, že s voličmi radikálnej pravice sa nebudete baviť a nikdy im nepodáte ruku. Ale čo ak takto volí vaša vlastná rodina? Čo si máte myslieť? Čo máte povedať alebo urobiť?

Francúzsky sociológ a filozof Didier Eribon si týmto sám prešiel. Po tridsiatich rokoch sa vrátil do svojho rodného mesta, z ktorého ako mladík odišiel, aby si kládol zásadné otázky: Čo by sa stalo, ak by som sa vydal životnou dráhou členov svojej rodiny? Volil by som tiež extrémnu pravicu? Mohol som im pomôcť, aby sa zmenili? Ako je možné, že moji rodinní príslušníci volia proti mne?

Výsledky svojich úvah a skúmaní Eribon zhrnul v knihe Retour à Reims (česky Návrat do Remeše, 2019), ktorá nielen vo Francúzsku vyvolala veľký ohlas. Ide o autobiografiu a sociologickú analýzu v jednom, pútavé skúmanie tvorby osobnej identity, zdrojov spoločenských nálad a politickej klímy. Je to intímny pohľad na to, čo ovplyvňuje naše životné dráhy, postoje i voličské správanie.

Ovplyvnení prostredím

Ako sa staneme tým, kým sme?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie