Denník N

Fico dnes zahmlieva, no v roku 1998 chcel byť generálnym prokurátorom, svedčia jeho súčasníci

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda Smeru si pri kritike zmeny voľby generálneho prokurátora pomáhal históriou, až sa mu vrátili jeho vlastné ambície.

Robert Fico buď zabudol, alebo zámerne zavádza o tom, že v roku 1998 sa o ňom hovorilo ako o kandidátovi na post generálneho prokurátora.

Predseda Smeru vo štvrtok na tlačovke k zmene voľby generálneho prokurátora, ktorú presadzujú vládni poslanci a ktorej cieľom je otvoriť voľbu aj pre neprokurátorov, prirovnal novelu zákona o generálnej prokuratúre k známej noci dlhých nožov v roku 1994.

Vládna koalícia HZDS Vladimíra Mečiara, SNS a ZRS vtedy brutálnym spôsobom obsadzovala funkcie v štáte svojimi ľuďmi. Fico, vtedy opozičný poslanec Strany demokratickej ľavice (SDĽ), ako jediný zostal sedieť v parlamentných laviciach a koalícii oponoval.

Lenže ak Fico kritizuje snahu novej vlády otvoriť voľbu generálneho prokurátora aj pre právnikov, ktorí dnes nie sú prokurátori, stačí si spomenúť na rok 1998. Vtedy SDĽ presadzovala do tejto funkcie práve jeho – politika, poslanca a podpredsedu strany. Neúspešne, lebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Voľba generálneho prokurátora

Slovensko

Teraz najčítanejšie