Denník N

Mestám prikladajú na hruď stetoskop a zisťujú, či sú zdravé (+zvuk)

Foto – Unsplash.com
Foto – Unsplash.com

S využitím zvukov sa dá diagnostikovať nielen choré srdce človeka, ale aj choroby, ktorými trpí prostredie okolo nás. Ojedinelý projekt sa s pomocou mikrofónov pokúša zmerať, aké defekty zanechala na našej planéte civilizácia.

Zdravé srdce človeka vydáva pri vyšetrení stetoskopom čistý zvuk pripomínajúci slabiky „lub – dub“. Ak srdcové ozvy zmenia rytmus alebo sa popri nich ozýva šumenie-šelest, znamená to problém.

Podobne sa len počúvaním dá diagnostikovať aj zdravie prostredia okolo nás.

Inokedy hlučné námestia a ulice počas pandémie stíchli, no nie úplne. Trúbenie áut nahradil spev vtákov, trávniky si privlastnili plazy a hmyz. Rozdiel v zvukovej kulise v čase opatrení a po ich uvoľnení môže odhaliť, ako je na tom zdravie mestskej prírody.

Stovky dobrovoľníkov, medzi ktorými sú okrem vedcov aj audiofili, novinári a hudobníci, merajú, ako znie planéta a ako jej hlas zmutoval vplyvom civilizácie. „Nič také sa predtým neuskutočnilo. Toto je unikátna príležitosť mať globálne a komplexné dáta o fenoméne antropogénnych (spôsobených človekom – pozn. red.) zvukov, do ktorých zatiaľ iba nazeráme, snáď s výnimkou hluku, ktorý škodí zdraviu. Teraz sa ukáže, ako je to v planetárnom meradle. O to viac sme z toho vzrušení,“ hovorí Tomáš Jůnek, český zoológ z Fakulty životného prostredia Českej pôdohospodárskej univerzity v Prahe, ktorý sa venuje monitoringu zvierat. Tomáš je jeden z prvých dobrovoľníkov, ktorí sa do projektu Silent cities (Tiché mestá) zapojili.

Čo sa deje na streche v Prahe 8

Tesne pred tým, než sa hranice pre cestovateľov nadobro zatvorili, Jůnek sa vrátil z výskumnej výpravy v Kongu, kde okrem iného zaznamenávali zvuky zvierat.

„Zrazu sa mi ozval môj známy, akustický ekológ Pavel Linhart, že prebieha celosvetové nahrávanie zvukovej kulisy v mestách. Vďaka výprave v Afrike som mal pri sebe potrebné  vybavenie.”

Český vedec má malé zariadenie, veľké asi ako balíček sedmových kariet, umiestnené na streche

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Teraz najčítanejšie