Denník N

Sexuálny predátor, podvodník, zvrhlík. Všetky zločiny miliardára Epsteina sa do seriálu nezmestili

Necelý rok po samovražde 66-ročného Jeffreyho Epsteina zverejnil Netflix štvordielny dokument o jeho prípade.

Zostavovať porovnania sexuálnych predátorov je s ohľadom na obete takmer vždy neslušné a necitlivé. Lenže prípad Jeffreyho Epsteina obludnosťou zatieni aj prečiny producenta Harveyho Weinsteina či zločiny kráľa popu Michaela Jacksona na ranči Neverland.

Tento americký finančník, zbohatlík a priateľ mocných zneužil na rôznych miestach – v New Yorku, na odľahlom ranči v Novom Mexiku, v luxusnej vile na pobreží Floridy alebo na vlastnom súkromnom ostrove v Karibiku – stovky žien a dievčat. Niektoré nemali ani pätnásť rokov.

Najčastejšie ich lákal k sebe domov na masáž, sľuboval im peniaze. V masážnej miestnosti ich potom zneužil.

„Potom sa zabalil do osušky, dal mi dvesto dolárov a povedal: bolo to príjemné. Rád by som ťa ešte niekedy videl,“ spomína v dokumente s názvom Nechutne bohatý – moc a zvrhlosť Jeffreyho Epsteina jedna z jeho dnes dospelých obetí.

Miniséria má štyri epizódy, každú v takmer hodinovej dĺžke. Minulý týždeň sa ihneď po premiére vyšvihla na vrchol najsledovanejších titulov na americkom Netflixe.

Jeffrey Epstein vytvoril na lovenie obetí pyramídovú schému, keď niektoré dievčatá verbovali ďalšie. Ich telá ponúkal aj ďalších vplyvným ľuďom z biznisu a politiky. Priateľ Donalda Trumpa, Billa Clintona či britského princa Andrewa bol súčasťou medzinárodnej siete obchodu s bielym mäsom a pritom sa cítil, že je nad zákonom. A dlhé roky naozaj bol.

Režisérka Lisa Bryantová postavila seriál prevažne na príbehoch obetí. Na ploche tri a pol hodiny ukazuje zlyhanie amerických inštitúcií. Keď si film pozriete, pochopíte do hĺbky, kde sa vzalo hnutie MeToo a z akej obrovskej frustrácie sa zrodilo. Porozumiete aj tomu, prečo v Amerike niet konca-kraja vlne konšpiračných teórií, že smrť finančníka nemohla byť samovražda.

Ak to celé vydržíte dopozerať do konca, nebudete pochybovať, že prípad sa nekončí titulkami po filme.

Nedotknuteľný

Na Slovensku v súvislosti s Kočnerovou mafiou hovoríme o rozklade štátu. Otázne je, ako nazvať prístup amerických inštitúcií v Epsteinovom prípade.

Keď v roku 1996 študentka Maria Farmerová a jej len šestnásťročná sestra oznámili na polícii v New Yorku, že ich Epstein zneužil, vzhľadom na to, že k tomu došlo na území iného štátu, postúpila miestna polícia prípad federálnej. Obetiam sa odvtedy nik z úradov neozval.

Od deväťdesiatych rokov rokov bolo v luxusnej štvrti Palm Beach na pobreží Floridy verejným tajomstvom, že autá do Epsteinovej rezidencie zvážajú nedospelé dievčatá. Keď to dala tamojšia polícia preveriť, natrafila aj na starší prípad sestier Farmerových. Pri domovej prehliadke však našli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie