Denník N

Hrať či nehrať? Divadlá sa otvárajú, ale nie všetky si môžu dovoliť hrať pre polovicu hľadiska

Braňo Mosný v inscenácii Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút v trnavskom divadle. Foto - archív DJP
Braňo Mosný v inscenácii Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút v trnavskom divadle. Foto – archív DJP

Otvorenie divadiel komplikovali najmä prísne a rýchlo sa meniace podmienky uvoľňovania.

Už štvrtá fáza uvoľňovania opatrení proti šíreniu koronavírusu oficiálne umožnila aj otvorenie divadiel v stredu 20. mája.

Podmienky však boli natoľko prísne, že mnohí zvažovali, či vôbec a v akej podobe otvoria.

Piata fáza, ktorá prišla tento týždeň, podmienky opäť zmenila. Účinkujúci herci a herečky nemusia prejsť povinným testovaním každé dva týždne a diváci nemusia v hľadisku dodržiavať dvojmetrové rozstupy. Namiesto nich platí šachovnicový model sedenia.

„Spôsob, akým otváranie divadiel prebehlo, nie je najšťastnejší,“ hovorí Zuzana Hekel, šéfka Divadla Jána Palárika v Trnave. „Nemôžeme z toho asi nikoho viniť, ale keby sme v čase štvrtej fázy vedeli, že príde aj piata, na celý jún by sme sa zrejme pripravili úplne inak a spustili by sme plnohodnotný program.“

Podobnú skúsenosť majú aj divadlá v Žiline, Prešove, Martine či v Bratislave. Najviac ohrozené sú stále nezriaďované, a teda nezávislé, súkromné divadlá, ktoré fungujú najmä vďaka tržbám zo vstupného.

Milan Lasica v Štúdiu L+S. Foto N – Tomáš Benedikovič

Divadlo potrebuje divákov

„Usilujeme sa prežiť, a ak sa nám to podarí, bude to naozaj s odretými ušami. A isté to nie je, máme iba nádej,“ hovorí Milan Lasica.

Štúdio L+S zatiaľ program nespustilo, rozhodnúť by sa malo v najbližších dňoch. A až záujem divákov ukáže, či bola nádej aj opodstatnená.

„Stále sledujeme vývoj situácie a všetkých opatrení. Viete, ja už mám taký tik a sledujem dokonca aj to, koľko ľudí je v autobusoch MHD, aby mi neušiel moment, v ktorom sú ľudia ochotní sadnúť si vedľa seba,“ hovorí výkonný riaditeľ Štúdia L+S Pavol Danišovič.

Menšie divadlá s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie