Denník N

7 dobrých správ: Nová cyklotrasa spája Česko a Slovensko a dva hrady

Nová cyklotrasa spája Českú a Slovenskú republiku, Zlínsky a Trenčiansky kraj a dva hrady – Trenčiansky hrad a hrad Brumov. Foto – TASR
Nová cyklotrasa spája Českú a Slovenskú republiku, Zlínsky a Trenčiansky kraj a dva hrady – Trenčiansky hrad a hrad Brumov. Foto – TASR

Dievčatá na Novom Zélande dostanú menštruačné hygienické potreby zadarmo, britský Vogue patrí hrdinkám koronavírusu a v Prievidzi otvorili obchod na výmenu vecí. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Zobrali ich k moru

Pacientov z barcelonskej nemocnice Hospital del Mar zobrali zdravotníci k moru. Podľa BBC je tento postup súčasťou programu zameraného na pacientov s koronavírusom  na JIS.

Na fotografiách, ktoré publikovali viaceré agentúry, sú ľudia na posteliach pri pláži. Jedným z takých pacientov bol aj Isidre Correa, ktorý sa lieči z ochorenia COVID-19 a v nemocnici je od polovice apríla.

Španielsko, ktoré má viac ako 27-tisíc obetí koronavírusu, začína pomaly s uvoľňovaním reštrikcií.

Ako pripomína BBC, premiér Pedro Sanchez požiadal parlament o predĺženie výnimočného stavu do 21. júna. „Prekonali sme najhoršiu pandémiu,“ uviedol.

2. Tampóny a vložky zadarmo

Dievčatá na Novom Zélande, ktoré navštevujú strednú školy, dostanú hygienické produkty na menštruáciu zadarmo, uvádza denník The Guardian. Vláda chce takto bojovať proti chudobe, ktorá bráni žiačkam chodiť pre krvácanie do školy.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uviedla, že menštruačné hygienické potreby nie sú o luxuse, ale o nutnosti a že príliš veľa dievčat vynecháva školu, pretože si nemôžu dovoliť vložky a tampóny.

Podľa prieskumu Youth19 až 12 percent dievčat vo veku 9 až 13 rokov uviedlo, že počas menštruácie majú problém dostať sa k vložkám alebo tampónom, pričom jedno z 12 dievčat priznalo, že školu pre menštruáciu vynecháva, keďže si tieto hygienické potreby nemôže dovoliť.

Prieskum vlády ukázal aj to, že pre menštruáciu zostáva doma takmer 95-tisíc dievčat vo veku od 9 do 18 rokov.

„Sprístupnením týchto produktov zadarmo podporíme mladých ľudí, aby pokračovali vo vzdelávaní,“ povedala Ardernová podľa britského denníka.

3. Chlapec z Kene vytvoril mechanizmus na umývanie rúk

Deväťročného chlapca z Kene, ktorý vytvoril mechanizmus na umývanie rúk, aby pomohol zamedziť šíreniu koronavírusu, ocenil prezident. Stephen Wamukota pre BBC uviedol, že ho to veľmi potešilo.

Jeho mechanizmus umožňuje nakloniť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie