Denník N

Slovenská stopa radikálneho imáma: Ako u nás pražský kazateľ zverboval bojovníka do Sýrie

Imám Samer Shehadeh (vľavo) a bojovník Abu Anas al Sudani. Foto N - Tomáš Benedikovič a archív
Imám Samer Shehadeh (vľavo) a bojovník Abu Anas al Sudani. Foto N – Tomáš Benedikovič a archív

Radikálny pražský imám Samer Shehadeh, v Česku čerstvo odsúdený za podporu teroristického Frontu an-Nusra, dva roky kázal v bratislavskej modlitebni. V roku 2016 pomohol vycestovať do Sýrie jednému z členov miestnej moslimskej komunity, ktorý vo vojne zahynul.

Denník N objavil doteraz neznámy príbeh muža, ktorý prežil dvadsať rokov na Slovensku, pred štyrmi rokmi odišiel bojovať do Sýrie – a tam ho zabili. Informácia o tomto bojovníkovi je v rozsudku v procese s pražským kazateľom Samerom Shehadehom, ktorý získal Český rozhlas.

Jeho príbeh sme spracovali vďaka rozhovorom s ľuďmi z bratislavskej moslimskej komunity. Kazateľ Shehadeh, ktorý pôsobil aj na Slovensku, mužovi s vycestovaním pomohol.

Novinári v posledných rokoch opísali príbehy viacerých ľudí, ktorí pod vplyvom internetovej propagandy alebo radikálnych kazateľov odišli z Európy a pridali sa k teroristickým skupinám v Sýrii, kde prebieha mimoriadne krutá občianska vojna. Z mužov sa stali bojovníci, zo žien ich nevesty.

Vznikli knihy aj seriály: známa nórska novinárka Åsne Seierstadová napísala knihu Dve sestry o dvoch dievčatách somálskeho pôvodu z mesta Bärum, ktoré sa pridali k Dáišu, teda takzvanému Islamskému štátu. Netflix nedávno na túto tému uviedol seriál Kalifát.

O tom, že medzi tými, ktorí vycestovali, boli aj ľudia zo Slovenska, sa doteraz písalo len v náznakoch. Slovenská informačná služba (SIS) o takýchto prípadoch proaktívne neinformuje, verejne o nich nehovorili ani ľudia zo slovenskej moslimskej komunity.

Takéto rozhodnutie vnímajú ako osobnú tragédiu toho, kto odišiel, a obávajú sa aj reakcií populistov a dezinformátorov, ktorí môžu príbeh jedného človeka zneužiť. Majú obavu, že by ho stotožňovali s celou komunitou, ktorá je na Slovensku – napriek svojej umiernenosti – už teraz terčom predsudkov a útokov. Slovenskí moslimovia pritom opakovane verejne odmietali akékoľvek akty terorizmu bez ohľadu na to, či sa ich dopúšťali moslimovia alebo niekto iný.

Napriek tomu sa aj u nás niektorí jednotlivci radikalizovali a objavili sa aj pokusy o podporu teroristov v Sýrii. Významnú úlohu v tom zohral práve kazateľ česko-palestínskeho pôvodu Samer Shehadeh, ktorého české súdy poslali tento rok za podporu terorizmu na desať rokov do väzenia.

Shehadeh bol na Slovensku veľmi aktívny. Po roku 2012 vystupoval na konferenciách o islame v Piešťanoch, Banskej Bystrici či Trenčíne, v rokoch 2015 a 2016 kázal v modlitebni na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie